Drahé hypotéky a nebývale vysoké požadavky na jejich získání nejsou doménou pouze České republiky. Potíže se zajištěním financování vlastního bydlení pociťují třeba i obyvatelé dalekého Nového Zélandu. Ačkoliv je tento ostrovní stát dlouhodobě považován za zemi s jednou z nejvyšších životních úrovní vůbec, ani jemu se nevyhnou některé socioekonomické problémy, tolik typické pro řadu jiných národů západního světa.
Jak s odkazem na údaje společnosti CoreLogic uvádí britský server The Guardian, ceny rodinných domů vystřelily za poslední rok vzhůru o znatelných dvaadvacet procent. Kdo chce bydlet ve vlastním, musí si někde sehnat v průměru 906 532 novozélandských dolarů, což je ekvivalent 13,86 milionu korun. Obvyklým způsobem, jak takové množství peněz získat je – pakliže vaši rodiče nejsou zrovna milionáři – požádat banku o hypoteční úvěr. Jenže i to je v poslední době čím dál obtížnější.
Aby bankéři hypotéku poskytli, musí mít žadatel na účtu uloženo alespoň 20 procent celkové hodnoty domu, respektive úvěru. To s přihlédnutím k průměrným cenám nemovitostí znamená 181 306 dolarů, tedy 2,78 milionu korun. Nebo ještě názorněji, jde o více než 3,2násobek toho, co si průměrný Novozélanďan vydělá prací za celý rok.
Platí přitom staré známé pravidlo, které v poslední době slýcháváme i u nás v Česku. A sice že kdo chce bydlet ve vlastním, měl by si se zajištěním hypotéky pospíšit - ceny nemovitostí totiž rostou závratným tempem, a tedy i šance na jejich dosažení se vzhledem k aktuálně nastaveným podmínkám pro řadu osob neustále snižuje. Ve srovnání s loňskem si musejí Novozélanďané ke splnění uvedené 20procentní kvóty připravit v průměru o 33 662 dolarů (514 658 korun) víc.
Hledám partnera, zn. kvůli hypotéce
Nejohroženější skupinou obyvatel, která si kvůli platným pravidlům musí v mnoha případech na sen o vlastním bydlení nechat zajít chuť, jsou – nepřekvapivě - mladí lidé žijící bez partnera. Protože se své vidiny ale tak úplně vzdát nechtějí, rozhodli se postavit tomuto palčivému problému čelem. A to pomocí oblíbené mobilní seznamky Tinder.
„Banka mi řekla, že abych dostal hypotéku, musím si najít partnerku,“ cituje Stuff inzerát nejmenovaného uživatele, o který se s ním podílela sama společnost provozující zmíněnou aplikaci. Počet podobně znějících „nabídek“ podle jejích údajů v období od loňského do letošního června narostl hned 2,6krát.
„Očividně je jednodušší koupit dům s někým dalším. Chlapík, co má rád venkovní aktivity a chce se konečně snad usadit,“ napsal v narážce na obtížně dostupné hypotéky majitel jiného účtu.
„Jen si chci koupit dům, nic vážného,“ vtipkuje na svém profilu další uživatel Tinderu.
Že je situace okolo financování vlastního bydlení vážná, si myslí i Gemma Rasmussenová, mluvčí organizace Consumer NZ, jež se zabývá ochranou tamních spotřebitelů. „Slýchám o případech lidí, kteří dávají dohromady skupiny přátel a kupují si domy – protože pokud se o to pokusíte sami, jste ve velké nevýhodě.“
Nálada napříč novozélandskou společností se kvůli vysokým cenám nemovitostí a nedostupným hypotékám neustále zhoršuje a pomyslné nůžky mezi bohatší a chudší vrstvou obyvatel se s postupem času rozevírají čím dál více. „Už to není o tom, jestli máte dobré zaměstnání, tvrdě pracujete, šetříte si stranou a vzdáváte se všeho možného v naději, že tak dosáhnete na vlastní dům. Blížíme se bodu, kdy už to bude nemožné,“ dodává Rasmussenová.
Zdražování bytů u nás vévodí Jihočeský kraj
S rostoucími cenami nemovitostí musejí dlouhodobě počítat obyvatelé řady vyspělých států, tuzemsko nevyjímaje. Jak vyplývá z údajů webu Realitymix.cz, nejvíce se za poslední rok zdražovalo v Jihočeském kraji. Jeden metr čtvereční v bytovém domě nyní přijde na 66 138 koruny, což je o 52 procent víc než během loňského září.
Také v Ústeckém kraji šly ceny skokově vzhůru – ve srovnání s loňskem o 40,8 procenta. Kdo se poohlíží po bytě na severozápadě Čech, musí počítat s tím, že jej jeden metr čtvereční plochy vyjde na 33 052 korun. I tak se ale nadále jedná o vůbec nejlevnější bydlení v rámci celé země.
První místo pomyslného žebříčku patří již tradičně Praze, kde za tu samou výměru zaplatí noví majitele bytu aktuálně v průměru 120 290 korun. Co se samotného zdražování týče, patří hlavní město k těm „pomalejším“. Za uplynulých dvanáct měsíců totiž ceny zdejších nemovitostí poskočily o 18,5 procenta.
Ruku v ruce se zvyšujícími se cenami bytů se zdejším spotřebitelům zdražují rovněž samotné hypotéky. K navýšení úrokových sazeb se aktuálně uchýlily největší dvě banky v zemi – Česká spořitelna i ČSOB. Prvně jmenovaná tak učinila během minulého čtvrtka, ČSOB se svým záměrem vyčkává do 13. září. V případě obou dvou půjde o zvýšení o 0,2 procentního bodu. Další významní hráči na tuzemském trhu budou podle serveru Realitymorava.cz jejich kroky s největší pravděpodobností následovat.