Menu Zavřít

Bezdrátové vystřízlivění

1. 10. 2004
Autor: Euro.cz

Rychlý internet si své zákazníky nachází pomaleji, než se čekalo

Wi-Fi, slovo, které se stalo před pár měsíci sexypojmem v informačních technologiích, obdobně jako v nedávné minulosti například WAP, nenaplnilo prozatím velká očekávání svých autorů. Na veletrhu Invex, kde mělo Wi-Fi loni poprvé vlastní výstavní pavilon, se hovořilo o budoucnosti s laciným bezdrátovým připojením na internet. Během této doby všichni vystřízlivěli. Nárůst množství hot-spotů, ale i zájem uživatelů nesplnily předpoklady. „Doba, kdy budou manažeři a obchodníci vybaveni přenosnými počítači, umožňujícími přístup na internet prostřednictvím Wi-Fi, se ukázala delší, než s kterou jsme počítali. Chce to čas,“ tvrdí Jakub Ditrich, výkonný ředitel společnosti WideNet, která je jedním z největších poskytovatelů Wi-Fi v Česku.

Komunitní začátky.

Připojení na internet prostřednictvím Wi-Fi bylo původně zamýšleno jako možnost pro dočasné, zejména mobilní, připojení venku, v restauraci nebo u benzinové pumpy (ad-hoc připojení), postupem času se však začaly, především v hustě osídlených oblastech, třeba na sídlištích, budovat sítě pro trvalé připojení domácností. I v Česku tak vznikly poměrně husté sítě složené z mnoha hot-spotů, které pokrývají celé městské čtvrti. Jedním z takových příkladů je síť Pe3ny, která vznikla jako nízkonákladový komunitní projekt pro několik bloků domů na pražském sídlišti Petřiny. „Z počátku bylo hlavní snahou umožňovat účastníkům naší sítě komunikaci navzájem a zároveň využívat výhodné ceny za sdílené připojení k internetu. Pak se rozkřiklo, že máme levný internet přes Wi-Fi a lidé nás doslova začali tahat za rukáv, že chtějí připojit také,“ vzpomíná na dobu před necelými dvěma lety Petr Hromádko, jeden ze zakladatelů komunity Pe3ny.

Levnější než dial-up.

Rozvoj bezdrátových technologií poté urychlil rozšíření sítě daleko za hranice této čtvrti, teď je signál Pe3ny dostupný na dvaceti místech západní části Prahy. „Od začátku je primárním cílem naší Wi-Fi sítě domácí připojení na internet. Oproti klasickému vytáčenému přístupu na síť přes modem mají naši zákazníci tu výhodu, že nemusí hlídat minuty strávené na internetu. Tím se i mění strategie lidí, co se užívání internetu jako média týká. Naši uživatelé tak začínají na síti nakupovat, nebo používat slovníky, což by při minutové tarifikaci připojení pomocí modemu zřejmě vypustili,“ věří Hromádko. Pe3ny nabízí několik druhů Wi-Fi připojení, nejlevnější stojí 500 korun s daní a nabízí rychlost stahování až 500 kilobitů za sekundu. Síť má v současnosti zhruba osm stovek stálých zákazníků, přičemž 80 procent jich využívá nejlevnější pětisetkorunový tarif. „To je taková psychologická hranice co jsou lidé ochotni platit za domácí internet,“ soudí Hromádko. Do potřebných technologií doposud se svými partnery investoval kolem 1,5 milionu korun, přičemž zdůrazňuje, že tato suma není konečná. „Síť si dokáže vydělat na svůj provoz, který tak nemusí být dotován. Ale pokud by si manažeři začali vyplácet standardní odměny, jsme v minusu,“ říká.

Jednorázově pro e-mail.

Opakem trvalého využití Wi-Fi je dočasné připojení na internet „v terénu“ s notebookem či kapesním počítačem PDA, které je často označované jako ad-hoc připojení. Na tento typ služeb se začali před několika lety orientovat čeští operátoři, fixní i mobilní, kteří začali budovat síť hot-spotů v restauracích, kavárnách, hotelech, u čerpacích stanic nebo vlastních značkových prodejen. Největší síť přístupových bodů, hot-spotů, má v současnosti Eurotel a jeho mateřská společnost Český Telecom. Za brouzdání po internetu prostřednictvím ad-hoc připojení přes Wi-Fi se může platit několika způsoby. Mobilní operátoři nejčastěji využívají svých dobíjecích kuponů (Go, či Twist), rovněž Český Telecom po zhruba ročním testovacím bezdrátovém provozu přistoupil ke zpoplatňování Wi-Fi pomocí předplacených karet. Způsoby účtování se liší případ od případu, například hodina připojení přes hot-spot Eurotelu stojí 40 korun, u T-Mobilu 150 korun, tři hodiny pak 200 korun a zákazníci Českého Telecomu platí za každé započaté tři minuty připojení dvě koruny s DPH.

Roaming budoucnosti.

Skloubit oba způsoby Wi-Fi připojování na síť, trvalý i dočasný, se pokouší společnost WideNet, která v Praze a středních Čechách provozuje síť 44 hot-spotů. V první fázi budování sítě stavěl WideNet hot-spoty především pro rezidenční přístup pro domácnosti a firmy, nyní se zaměřuje na centra měst pro dočasné připojování cestujících lidí. I proto chce WideNet zvýšit počet přístupových míst do konce roku na dvě stovky. „Služby prostřednictvím Wi-Fi nejsou bohužel zatím téměř nikde ve světě příliš lukrativní záležitostí. To se však během nemnoha let podstatně změní,“ věří Jakub Ditrich. Nedávný vstup společnosti Airnyx CZ do WideNet také prý přinese rozšíření partnerské sítě v zahraničí. V budoucnu by se tak mohli klienti WideNetu připojovat přes Wi-Fi na Slovensku, v Polsku, Maďarsku či Chorvatsku za podobných cenových podmínek jako v Česku. O spuštění Wi-Fi roamingu uvažuje i T-Mobile, a to nejen geografickém, nýbrž i technologickém. „Mobilní zařízení, například notebook s datovou kartou, si samo vybere, zda se v lokalitě, kde se zákazník nalézá, připojí na internet prostřednictvím technologie GPRS, Wi-Fi nebo v budoucnu UMTS,“ vysvětluje mluvčí operátora Jiří Hájek.

Box: Co je to Wi-Fi?

Výraz Wi-Fi nemá z technologického hlediska s IT nic společného. Je to zkratka anglického výrazu Wireless Fidelity (bezdrátová věrnost), což parafrázuje Hi-Fi (vysoká věrnost), a tak snadno upoutá čtenáře, navíc se dobře pamatuje. Wi-Fi je standardem bezdrátové vysokorychlostní lokální komunikace, kdy jsou kabely nahrazeny signálem šířeným vysílačem (takzvaný hot-spot). Využívá nelicencovaná kmitočtová pásma 2,4 GHz, tedy taková, která smí pomocí zařízení splňujících určité obecné normy využívat každý, aniž by potřeboval licenci od státu. Dosah Wi-Fi signálu se pohybuje od desítek metrů až po půl kilometru v ideálních podmínkách, a je ovlivněn například zástavbou, počasím, povětrnostními podmínkami, viditelností na hot-spot (vysílač), ale například i vyrostlým listím na stromě. Těmito faktory a počtem uživatelů sdílejících v danou chvíli jeden hot-spot, je rovněž ovlivněna přenosová rychlost, která se pohybuje od desítek po stovky kilobitů za sekundu. Vybudování nejlevnější Wi-Fi sítě včetně vysílače se dá pořídit od deseti tisíc korun, technologicky náročnější hot-spoty však přijdou i na 100 tisíc korun.

MM25_AI

Tab.:

Rodina hot-spotů

(největší poskytovatelé Wi-Fi v Česku)
Eurotel WiFi Jet 111
Český Telecom 57
T-Mobile HotSpot 50
WideNet 44
CZNET 20
Pe3ny 20
Internet Bohemia 17 Pramen: www.lupa.cz

  • Našli jste v článku chybu?