Jeffu Bezosovi, zakladateli internetového obchodu Amazon, je Země v posledních letech malá, a tak čím dál častěji upírá svůj zrak a plány směrem ke hvězdám. Doslova. Poté, co se v červenci podíval na jeho okraj, by nyní chtěl ve vesmíru vystavět i vlastní kosmickou stanici. A to již v průběhu aktuální dekády.
Zařízení má být podobně velké jako pomalu dosluhující ISS (Mezinárodní vesmírná stanice) a dokonce má už i své jméno. Stanice ponese označení Orbital Reef (v překladu Orbitální útes), vejde se na ni až desítka astronautů a bude fungovat coby vesmírný „byznys park“ i hotel zároveň.
Vedle Bezosovy společnosti Blue Origin se na výstavbě zbrusu nového kosmického plavidla bude podílet ještě několik dalších subjektů. Ona sama bude zodpovědná „jen“ za zkonstruování hlavních modulů a jejího technického vybavení, které následně vynese na oběžnou dráhu Země pomocí připravované rakety New Glenn. Další části stanice mají dodat firmy Boeing, Sierra Space a Redwire Space.
Financování zahaleno tajemstvím
Podobně jako ISS či její předchůdce Mir bude i Orbital Reef sloužit primárně k tomu, aby se zde prováděl sofistikovaný vědecký výzkum, který posune lidské vědění zase o kus dál. „Teprve nyní začínáme rozumět tomu, jaké přínosy může mít mikrogravitační výzkum, vývoj a výroba nejen pro další zkoumání vesmíru, ale také pro zlepšení našeho života na Zemi,“ sdělil CNBC šéf Redwire Space Mike Gold.
Otázkou nicméně zůstává, jak to bude s financováním celého projektu. Žádný ze zástupců zainteresovaných firem totiž nebyl ochoten prozradit, na kolik je výstavba takového kosmického objektu vyjde. Viceprezident Blue Origin Brent Sherwood k tomu podle zmíněného serveru dodal pouze to, že finanční záležitosti jsou interním tajemstvím. CNN každopádně uvádí, že provoz stanice by mohla zčásti hradit i americká NASA, která by se měla stát jedním z hlavních nájemníků.
Příliš velké oči?
Bezosovy plány na vlastní kosmickou stanici, která by sloužila k mnoha účelům zároveň, jsou samy o sobě chvályhodné, dosáhnout jich ale bude nesmírně obtížné. Tím spíš v takto krátkém časovém intervalu.
Přestože plavidla Blue Origin mají letos za sebou již dva úspěšné lety s vesmírnými turisty na palubě, faktem je, že zas až tak vysoko se firma vlastně nedostala. Alespoň ve srovnání s konkurenční SpaceX miliardáře Elona Muska. Jeho rakety pravidelně zásobují a dopravují astronauty k ISS, ta se pohybuje ve výšce nějakých 400 kilometrů nad Zemí. Bezosovy nosiče vystoupaly zatím jen do 120kilometrové výšky.
Další pochybnosti ohledně proveditelnosti takto náročného úkolu vyvolává fakt, že samotná Blue Origin řeší v poslední době jeden problém za druhým. Raketa New Glenn měla být původně hotova již vloni, což se nestalo. Letos v únoru se navíc vedení firmy nechalo slyšet, že její start odsouvá až na konec roku 2022. Vinu přitom svalilo na americké ministerstvo obrany, které se v rámci své zakázky za miliardy dolarů rozhodlo pro chystané starty do vesmíru upřednostnit nosiče Muskovy SpaceX a společnosti United Launch Alliance (ULA).
Nejedná se přitom o jediné zdržení, s nímž se Blue Origin aktuálně potýká. Právě pro ULA totiž vyvíjí novou generaci raketových motorů na kapalný kyslík a zkapalněný plyn známých jako BE-4. Ta je chce využít pro svůj nosič Vulcan. Bezos měl firmám Boeing a Lockheed Martin, které toto konsorcium tvoří, pohonnou jednotku původně dodat už v roce 2017, dosud tak ale nestalo.
A pokud jde o zmíněný Boeing, ani ten nemá aktuálně na růžích ustláno. Jeho vesmírné plavidlo Starliner, které má dopravovat astronauty k ISS a zpět, mělo být dokončeno rovněž před čtyřmi lety, přičemž ani to se podle dostupných informací zpráv do kosmu nepodívá dřív než v roce 2022.