Menu Zavřít

Bezpečnost dat v cloudu

13. 3. 2017
Autor: Euro.cz

„Digitální transformace firmy umožňuje z často nesourodých dat najít daleko vyšší hodnotu pro byznys," říká v rozhovoru Dalibor Kačmář, ředitel serverové a cloudové divize ve společnosti Microsoft

* České firmy po vzoru západoevropských společností stále častěji přesouvají své IT do cloudu. Jak manažeři přistupují k otázce bezpečnosti dat?

Přístup se změnil. V počátcích byl cloud z důvodu obav o bezpečnost často odmítán, dnes je ale situace opačná.

Mnoho manažerů si uvědomuje výhody cloudových řešení a spíše si jen ověřují, jak je bezpečnost zajištěna. V mnoha případech je toto ověření poměrně komplexní proces, ale zcela namístě. Výhodou Microsoftu je velikost a komplexnost. Jen málo firem si může ekonomicky dovolit implementovat všechna možná bezpečnostní opatření a nechat si je nezávisle posoudit formou mezinárodně uznávaných certifikací a atestů. Naše strategie je jednoduchá: poskytnout maximální úroveň bezpečnosti jako součást každého produktu a dále pak formou nových bezpečnostních služeb a produktů.

* Jaké je srovnání přístupu šéfů a manažerů firem v Česku a v okolních zemích?

Nemyslím si, že by v okolních zemích vládlo nějak významně jiné posuzování úrovně bezpečnosti. Umístění dat je v jednotlivých zemích regulováno evropskou i místní legislativou, která může sehrávat svou roli. Nicméně v Česku již od minulého roku platí nový kybernetický zákon, zatímco na Slovensku se teprve chystá. Jiným příkladem je Německo, kde většina zákazníků vyžaduje uzavření smluv podle německé legislativy, nikoli podle irské, jak je tomu u řady globálních poskytovatelů cloudových služeb. Stejně tak německé firmy nechtějí „vyvážet“ data ze země. Proto v tak velkých ekonomikách vznikají nová datová centra, která jdou potřebám zákazníků naproti. I proto Microsoft v minulém roce otevřel v Německu ve spolupráci s T-Mobilem dvě nová datová centra.

* Zmínil jste téma územní příslušnosti dat, aby korporátní informace neopustily území dané země či kontinentu. Jak zásadní je tento trend v podnikovém systému IT?

Jsme si vědomi, že obava o vývoz dat do zahraničí hraje u řady firem zásadní roli. Existují dva způsoby, jak Microsoft k tomuto požadavku zákazníků přistupuje: prvním je rostoucí počet datových center, které vedle pokrytí potřebného výkonu řeší i potřeby umístění dat. Datová centra Microsoftu nebudou nikdy v úplně každé zemi, ale jsou umístěna tak, aby byla uživatelům co nejblíže a pokrývala jejich legislativní a regulatorní potřeby. I proto je Microsoft v současnosti firmou s největším pokrytím datovými centry na světě. Druhý přístup spočívá v šifrování dat. Microsoft investuje každý rok víc než miliardu dolarů do bezpečnosti, přičemž naši zákazníci mohou dnes svá data plně šifrovat jak při přenosu po internetu, při jejich uložení v cloudu, tak také na všech možných mobilních zařízeních.

* V oboru ICT se stále víc hovoří o digitální transformaci. Jak konkrétně se týká podnikatelů, manažerů a majitelů českých firem?

Digitální transformace firmy s sebou nese změnu nejen IT systémů, ale zejména v tom, jak spolu často izolované systémy spolupracují, jak je možné z mnohdy nesourodých dat získat daleko vyšší hodnotu pro byznys, ale také v tom, jak moderní zaměstnanec pracuje s informacemi.

To vše má za následek zvýšení možnosti přístupu k informacím, schopnost činit rozhodnutí rychleji, kvalifikovaněji a také kdykoli. Součástí této „liberalizace“ je ale rovněž zvyšující se potřeba data a IT systémy chránit před řadou hrozeb. Nikdo již dnes nechce pracovat pouze u počítače, který zůstává ve firmě na stole, ale je zvyklý vše vyřizovat z notebooku nebo chytrého telefonu. Samozřejmě zůstane stále řada systémů a dat pouze v klasickém firemním IT, tedy ne v cloudu, ale

bitcoin_skoleni

prostřednictvím různých zařízení a konektivity do internetu je nutné chránit i je. *

O autorovi| Ondřej Hergesell, hergesell@mf.cz

  • Našli jste v článku chybu?