Menu Zavřít

Bezpečnostní informační služba patří mezi nejlepší v Evropě, ohradil se Hamáček vůči Zemanovi

7. 12. 2018
Autor: čtk

Ministr vnitra, místopředseda vlády a šéf ČSSD Jan Hamáček je s prací Bezpečnostní informační služby (BIS) spokojen. Kritice prezidenta Miloše Zemana vůči této tajné službě nerozumí. Čtvrteční výrok prezidenta, který BIS označil za neschopnou, kritizuje i opozice. Šéf senátního zahraničního výboru Pavel Fischer (nestraník) chce záležitost probrat na senátním výboru.

Zeman v TV Barrandov označil výroční zprávu, kterou tento týden BIS vydala a ve které varuje před ruskými a čínskými špiony, za „plácání“ a zpravodajce za „čučkaře“. Podle prezidenta ani v neveřejné zprávě tajných služeb nejsou žádné důkazy o konkrétních ruských nebo čínských špionech v Česku. Řekl, že BIS naopak selhává v odhalování islámských teroristů na českém území. BIS označil za neschopnou a řekl, že za šest let se jí nepodařilo odhalit žádného ruského nebo čínského špiona.

BIS se proti vyjádření Zemana ohradila. V reakci uvedla, že má za sebou úspěšné období a že jí vláda i kontrolní orgány nedávno poděkovaly za službu pro Českou republiku.

„Jako místopředseda vlády a ministr vnitra jsem s prací BIS spokojen, naše kontrarozvědka patří mezi nejprofesionálnější v Evropě. Kritice prezidenta nerozumím,“ uvedl Hamáček na twitteru. Ministr prohlásil, že si práce BIS váží a jejího šéfa Michala Koudelku pokládá za profesionála, který slouží zájmům ČR.

Slova Zemana se nelíbí opozičním politikům. Chápavě se k němu naopak vyjádřil předseda KSČM Vojtěch Filip. „Pan prezident má jistě k dispozici více informací než já a nemám důvod mu nevěřit,“ napsal Filip.

Šéf lidoveckých poslanců a člen bezpečnostního výboru Sněmovny Jan Bartošek práci BIS ocenil. Výraz Zemana o BIS jako čučkařích označil za úšklebek a kladné hodnocení jejich práce. „Víc bych se k tomu včerejšímu (čtvrtečnímu) blábolu nevyjadřoval. Nemá to relevanci, ani váhu,“ uvedl na twitteru.

Bezpečnostní informační služba
BIS je zpravodajskou službou, která působí uvnitř českého území. Za úkol má identifikaci, sledování a sběr informací o aktivitách cizí moci a osob jednajících v cizím zájmu na českém území. Mezi hlavní oblasti jejího zájmu patří terorismus, organizovaný zločin, kybernetická bezpečnost, ekonomické zájmy státu a ochrana demokracie a ústavnosti.

Výroky Zemana by se mohl zabývat senátní bezpečnostní výbor. „Ve výboru pro bezpečnost, obranu a zahraniční věci se v Senátu budeme již brzy zabývat výroky prezidenta republiky,“ napsal na twitteru jeho předseda Fischer.

Předseda Starostů a nezávislých Petr Gazdík uvedll, že Zeman je „úplně mimo“ a chová se spíše jako přítel Kremlu než jako hlava státu. „Rozhodně nesouhlasím se zpochybňováním práce české tajné služby,“ uvedl.

Šéf hnutí Svoboda a přímá demokracie Tomio Okamura onačil označení BIS jako čučkařů za nespravedlivé zjednodušení její práce, ve které „dnes a denně riskují své životy v boji s organizovaným zločinem“. „Ke zprávě BIS máme věcné výhrady, neboť její formulace vyvolávají zbytečnou mediální a politickou hysterii. Neznamená to však, že můžeme zapomínat na statečnou práci lidí a jejich službu České republice,“ sdělil.

bitcoin_skoleni

Podle poslance a člena komise pro kontrolu BIS Marka Bendy Zeman svými výroky podkopává důvěryhodnost českých tajných služeb a respekt Česka v zahraničí. Své výhrady má sdělovat soukromě ministrům či příslušným orgánům. „Jeho popírání působení ruských a čínských zpravodajských služeb na území naší země spíše připomíná pořekadlo o potrefené huse,“ podotkl.

Dále čtěte:

Česká kontrarozvědka pomohla vypnout hackerské servery Hizballáhu v Česku a EU

Z Česka loni odjelo bojovat do Sýrie 11 lidí, dva byli čeští občané

Velké čínské oči aneb Stručná historie slavného čínského investování v Čechách

Hedvábná kocovina. Čínské tažení na Západ vyvolává obavy

  • Našli jste v článku chybu?