Nejasná definice českých národních zájmů a neúplné vyjmenování bezpečnostních rizikto byly hlavní výtky poslanců, kvůli kterým navrhli vládě, aby přepracovala bezpečnostní strategii České republiky. Poslancům také vadilo, že vláda svůj materiál nekonzultovala s ostatními politickými stranami. Proti přepracování byli hlavně sociální demokraté.
Předseda sněmovního výboru pro obranu a bezpečnost Petr Nečas (ODS) se pozastavil například nad tím, že vládní strategie neuvádí mezi bezpečnostními riziky rozšiřování zbraní hromadného ničení.
Podle vicepremiéra Egona Lánského, který je ve vládě mimo jiné odpovědný za bezpečnost, však vláda zřejmě žádosti Parlamentu, aby strategii předělala, nevyhoví. Uvedl, že usnesení sněmovny nejsou pro vládu závazná a samotné předložení bezpečností s trategie označil za vstřícný krok. „Na úroveň této debaty, která tady (ve sněmovně) proběhla, je to nejzdvořilejší, co lze udělat, vůbec nereagovat, řekl Lánský.
Bezpečnostní strategie je základním koncepčním dokumentem bezpečnostní politiky státu. Vymezuje zájmy země, obecná bezpečnostní rizika, definuje dlouhodobé záměry a opatření, jejichž cílem je zajištění podmínek pro mírový vývoj a hospodářskou prosperitu ČR a zabezpečení jejích obyvatel.