STÍŽNOST ANTIMONOPOLNÍMU ÚŘADU Dva podněty Úřadu pro hospodářskou soutěž podala v uplynulém týdnu Asociace lokálních poskytovatelů internetu. Oba se týkají poskytování bezplatného internetu v Praze. Asociace lokálních poskytovatelů internetu minulý týden podala antimonopolnímu úřadu dva podněty.
STÍŽNOST ANTIMONOPOLNÍMU ÚŘADU Dva podněty Úřadu pro hospodářskou soutěž podala v uplynulém týdnu Asociace lokálních poskytovatelů internetu. Oba se týkají poskytování bezplatného internetu v Praze.
Asociace lokálních poskytovatelů internetu minulý týden podala antimonopolnímu úřadu dva podněty. První z nich se týká podezření, že poskytování bezplatného internetu občanům městskou částí Praha 5 narušuje hospodářskou soutěž. Druhý podnět souvisí se záměrem pražského magistrátu zbudovat za veřejné prostředky vysokorychlostní internet na celém území hlavního města. Podle Zdeňka Švarce z Asociace lokálních poskytovatelů internetu mohou být veřejné prostředky použity jen v případech, kdy tím nedojde k narušení hospodářské soutěže. Švarc se domnívá, že radnice městské části Prahy 5 i magistrát měly správně podat žádost Evropské komisi, aby jim vydala souhlas k financování uvedených internetových programů z rozpočtu městské části, respektive z rozpočtu hlavního města Prahy. Za uvedeným krokem asociace se pravděpodobně skrývá i obava, aby se nestalo pravidlem, že internet v celé zemi teď začnou budovat a provozovat zastupitelstva za veřejné peníze. Tím by mohly úřady v podstatě rozhodovat o tom, kteří ze stávajících poskytovatelů internetových služeb se napříště prosadí, namísto toho, aby o tom rozhodoval trh.
V Praze 5 podnikala řada internetových firem již před tím, než tamní radnice spustila bezplatné připojování k síti. Nyní „obvodní internet“ využívá 5000 ze zhruba 70 tisíc obyvatel této městské části. Tím, že radnice za dva miliony korun vybudovala vlastní síť, za jejíž provoz vloni zaplatila další dva miliony korun, podle Švarce deformuje konkurenční prostředí v oboru a znehodnocuje dřívější investice soukromých firem.