SPRAVEDLNOST Učitelku Marii Minaříkovou 11 let stíhala policie, zatkla ji před žáky. Je nevinná. Starosta Lipna Zdeněk Zídek nakoupil výhodně pozemky, policie ho také stíhala. Soud konstatoval, že škoda nevznikla. Podobný příběh se týká i bývalého šéfa Vězeňské služby Luďka Kuly nebo policejního prezidenta Petra Lessyho. Tyto případy mají společného jmenovatele: alibismus a excesy státních zástupců, kteří vůbec neměli dopustit zahájení trestního stíhání. Nikdo z nich ale nebyl „po zásluze“ potrestán. Proti nesprávným postupům státních návladních začala nyní bojovat nově vzniklá Unie obhájců.
Tento týden by unie měla poslat zmiňované případy nejvyššímu státnímu zástupci Pavlu Zemanovi (na snímku). Dožaduje se vyvození důsledků za neprofesionální postup a způsobení újmy nespravedlivě stíhaných.
„Očekáváme profesionální reakci, sebereflexi. Nechceme nikoho skandalizovat, chceme, aby mohla mít veřejnost v práci státních zástupců důvěru. Máme připraveno prvních 20 případů, které pečlivě přezkoumáváme,“ potvrdil týdeníku Euro jeden z členů unie Václav Vlk.
Obhájci budou na Zemana apelovat také kvůli problémům s předimenzovaným nasazováním odposlechů, které nejsou pro trestní řízení třeba. Podle obhájců navíc často nejsou dotčené nevinné osoby, které do vyšetřování kvůli liknavosti žalobců bezdůvodně spadly, dle zákona informovány, že byly odposlouchávány. Podle profesora Právnické fakulty UK Tomáše Gřivny lze na nejednom případě demonstrovat, že činnost policejního orgánu a státního zástupce v přípravném řízení zdaleka nesměřuje k naplnění základních zásad trestního řízení. „Policejní orgán a státní zástupce se od počátku trestního řízení stylizují do role protivníka obviněného, mnohdy doprovázené touhou té které úřední osoby po osobním zviditelnění, a to prakticky bez osobní odpovědnosti,“ vysvětluje Gřivna.