Bidenovi se podařilo zvítězit v Michiganu, Missouri, Mississippi a Idahu. Zatímco Sanders ovládl Severní Dakotu, ve státu Washington zatím po sečtení necelých 70 procent hlasů nelze určit vítěze, oba uchazeči tam mají kolem 32,5 procenta hlasů.
Sandersovy vyhlídky, že se v listopadových volbách postaví stávajícímu prezidentovi Donaldu Trumpovi, se podle amerických médií po dnešní noci znatelně snížily. Naopak se potvrzuje mocný návrat Bidenovy kampaně, která byla ke konci února podle řady pozorovatelů na hranici kolapsu.
Už žádné výmluvy
Podle serveru Politico nemá tentokrát Sanders pro svou prohru žádnou omluvu. Po takzvaném volebním superúterý minulý týden mohla jeho kampaň udržovat naděje na úspěch tvrzením, že se senátorovi podařilo ovládnout nejlidnatější Kalifornii a že mu výhru v některých státech zkomplikovala účast senátorky Elizabeth Warrenové, která se stejně jako Sanders řadí k levicovější frakci Demokratické strany.
Jelikož však Warrenová minulý týden po volebních neúspěších odstoupila, dostalo se Sandersovi souboje jeden na jednoho, po němž podle Politico od začátku toužil. V něm se mu však nepodařilo uspět.
Sanders přitom propadl i ve státech, kde uspěl před čtyřmi lety v souboji s bývalou ministryní zahraničí Hillary Clintonovou. V Missouri v roce 2016 prohrál o necelých dva tisíce hlasů, zatímco v úterý byla jeho porážka tak zřetelná, že byl stát přisouzen Bidenovi záhy po uzavření volebních místností. Senátor prohrál také v Michiganu, který v úterý rozděloval nejvíce delegátů, ačkoliv tam nad Clintonovou před čtyřmi lety vyhrál. Ve státu Washington dokonce nad někdejší šéfkou diplomacie zvítězil o 40 procentních bodů, nyní jsou tam výsledky vyrovnané.
Biden naopak u některých skupin voličů předvedl lepší výsledek než Clintonová, která nakonec v roce 2016 demokratickou nominaci získala. Sanders, který sám sebe nazývá demokratickým socialistou, má podle agentury Reuters velice oddané stoupence, nedaří se mu však rozšiřovat okruh voličů mimo svou ideologickou základnu.
Na některé výsledky se nadále čeká
V úterním souboji se rozdělovalo 352 delegátů, tedy zhruba desetina z celkového počtu na letní nominační sjezd strany. Podle dosavadních výsledků jich Biden získal 153 oproti Sandersovým 89. Kompletní výsledky přitom zatím nejsou k dispozici ani z minulého týdne, kdy se rozdělovala asi třetina všech delegátů.
Primárky pořádali v Idahu, Michiganu, Mississippi, Missouri a Washingtonu také republikáni. Ty jsou ale spíše formální, protože prezidentský úřad obhajuje současný šéf Bílého domu Trump, který má ve straně neochvějnou pozici.
Čtěte také:
Bidenovi vyjadřují podporu dřívější soupeři. Výhra v Michiganu může být klíčová
Sanders pod tlakem mění strategii. Útočí na Bidena a odvolává se na Obamu