Na Slovensko se Petr Syrovátko už jednou chystal. V roce 2003 oznámil, že tam chce přenést sídlo své stavební firmy Syner: „Přístup slovenské vlády ke svým podnikatelům se nám jeví vstřícnější než přístup vlády české, ta mnohdy své podnikatele vůbec nemotivuje, a naopak je ždímá.“ Nakonec z toho nic nebylo. Syrovátko zůstal v Liberci na třídě Milady Horákové, odkud si od roku 1991 podmaňuje severočeské město.
Obchodní centrum, spalovna odpadů či justiční palác. Syner mnoha stavbami změnil tvář Liberce a z pármilionové firmy se stal postupně S group holding s miliardovým obratem. Podle kritiků se to neobešlo bez politikaření.
Především letitý primátor Jiří Kittner z ODS byl předtím obchodním ředitelem firmy. Svoji náklonnost k Syneru vždy popíral, přestože je osobní přítel Syrovátka a už jako politik od Syneru koupil byt v Praze Bubenči hned vedle pražského bytu Syrovátka.
Mistrovský kousek Syrovátka je ale nejspíš sportovní hala pro jeho hokejové Bílé Tygry. Když se liberečtí zastupitelé rozhodovali, zda drahou halu schválí, Syrovátkem ovládaná firma Stadion vzala trojici náměstků primátora a čtyři městské úředníky na prohlídku amerických sportovních hal.
Cesta se vyplatila. Nákladná hala stojí a město ji fakticky dotuje prostřednictvím nákupu hodin pro sportovní kluby. Zápal pro hokej navíc sblížil Syrovátka i s dalším bohatým Liberečákem Petrem Kellnerem. Jen díky jeho sponzoringu si mohli například Bílí Tygři za šest milionů zahrát v roce 2010 s Bostonem.
Čtěte také:
Podnikatel Syrovátko ovládl elektronické mýto na Slovensku
Případ "karlovarské losovačky" končí. Nic se neprokázalo
Liberec dostal za chybné tendry pro šampionát pokutu přes 6 milionů
Se Synerem se pojí nejrůznější kauzy od předražených zakázek po roli v nevydařeném šampionátu v klasickém lyžování. Spolumajiteli firmy Syrovátkovi se vždy veškerá obvinění vyhnula. Výjimkou bylo obvinění z uplácení při tendru na výstavbu pavilonu liberecké nemocnice, i toho ho však soud v roce 2008 zprostil.