Menu Zavřít

Bilionový spasitel

23. 1. 2009
Autor: Euro.cz

Obamovy reformy na domácím scéně nepůjdou prosadit bez boje

Novopečený americký prezident Barack Obama po slavnostní inauguraci sotva stačil navštívit pár mejdanů a zhusta se pustil do plnění předvolebních slibů, na něž by mu nestačil ani slušně nadupaný hard disk. Promptně pozastavil soudy na Guantánamu, promluvil si s Mahmúdem Abbásem o situaci na Blízkém východě a vyjednával v Pentagonu, jak „odpovědně stáhnout“ americké vojáky z Iráku. Jistě efektní kroky pro začátek. Většinu občanů USA však spíše zajímá, na co prospěšného půjde ten bilion (či kolik) dolarů Obamova stimulačního balíčku. Pokud tedy Kongres prezidentův návrh, jak dostat zemi z krize, v brzké době schválí. Základem plánu na podporu ekonomiky – a tím se Obama netají – bude silná regulace finančního sektoru, která má banky a další finanční instituce přimět k větší odpovědnosti.
Ozdravení finančního systému je Obamovým prvotním úkolem hodným Supermana. A vypustit schopné regulátory na bankéře a finančníky, kteří se utrhli z řetězu a promrhali biliony dolarů, je jistě dobrý nápad. Souhlasí i filozof Francis Fukuyama, dle něhož se myšlenka, že historie je na straně všudypřítomné deregulace, ukázala být hlavní příčinou ekonomického kolapsu. Dle Fukuyamy však trik tkví v tom, aby celý model nebyl otočen směrem k regulaci. Ta snad zafunguje na finanční odvětví, nepomůže však například pracovnímu trhu. Obamou plánované zpřísnění kontroly celého amerického byznysu (i když tvrdí, že jen dočasně) a reformy v dalších oblastech rozhodně nepůjdou prosadit bez boje. Podívejme se blíže na několik Supermanových domácích bitev .
První střet souvisí s odbory. Ty chtějí nový zákon, který má zajistit organizovaným zaměstnancům vyšší platy a lepší zdravotní péči. Byznysová komunita je svorně proti návrhu. Zvýší se prý výdaje, bude se propouštět… Co s tím udělá Obama?
Další problém je nabíledni: bydlení. Velká část demokratů chce, aby konkurzní soudci získali pravomoc refinancovat hypotéky neplatících občanů. Banky a hypoteční firmy se svého výhradního práva nechtějí vzdát. Jak rozlouskne oříšek Superman?
Obama se nehodlá vyhnout ani tématu klimatických změn. Výdaje by však neměly růst raketově. „V plánu je mnoho neznámých – jaké technologie se na snížení emisí použijí a dopad na ekonomiku,“ říká John Castellani, šéf mocného sdružení Business Roundtable. Bude to boj. Kdo vyhraje?
Důležitou otázkou také je, jestli Obama uspěje se svou zdravotní reformou. Jeho strana chce založit instituci, která pojistí americké občany, již nepatří do systému Medicare nebo Medicaid. Současní pojišťovatelé nechtějí ani slyšet o konkurenci ze strany další federální organizace. Prosadí Superman svou?
Podniky samozřejmě požadují nižší daně. Obama slibuje úlevy. Dohodnou se? I oblast vysokorychlostního internetu, na němž mají zájem všichni, skrývá podstatný problém. Již zavedené firmy po vládě žádají dotace na instalaci nejmodernějších technologií. Vyhoví jim prezident? Za svou podporu v kampani žádají odměnu rovněž učitelé. Líbily by se jim vyšší platy. Komu ne? Superman to nebude mít lehké. Neméně choulostivým problém je imigrace. Byznys si zahraniční pracovníky žádá, odbory však nechtějí zcela otevřít hranice. A Obama? Zřejmě vyčká s rozhodnutím, dokud nebude schválen jeho stimulační plán. V seznamu jen těch domácích bitev by se dalo pokračovat dlouho.
Byznys bude za Obamy pod větší kontrolou, vše se bude více zkoumat, o věcech vést plodnější diskuse. To jistě není negativní. „Obamova administrativa je plná chytrých lidí, kteří kladou chytré otázky,” těší se na nadcházející období Scott Segal, partner vlivné právnické a lobbistické firmy Bracewell & Giuliani. Za éry George Bushe šlo prý vše moc snadno. Nově dosažené dohody budou dle Segala “tím nejlepším kompromisem”. Spojené státy americké zatím Supermanovi Barackovi věří. A ten přísahal, že bude funkci vykonávat čestně. I když se napoprvé přeřekl.

  • Našli jste v článku chybu?