Bill Gates, podle Forbesu čtvrtý nejbohatší člověk současnosti, ve svém blogu poznamenává, že pandemie covid-19 „způsobila revoluci“ na pracovišti. Společností, které svým zaměstnancům nabízí flexibilitu, co se práce na dálku týče, je více než kdy jindy. „Tyto změny se budou v následujících letech jen prohlubovat,“ píše Gates a dodává, že takováto forma práce přitáhne do prostorů virtuálních světů více lidí. „Předpovídám, že během příštích dvou až tří let se většina online schůzek přesune z 2D mřížek s obrazem z kamery do metaverza, 3D prostoru s digitálními avatary.“
Onu dvourozměrnou mřížku v současnosti nabízí většina videokonferenčních platforem od Microsoftu, jako je Zoom nebo Teams. V metaverzu byste ale měli 3D avatara, který by se mohl účastnit schůzek ve virtuálních kancelářských prostorách nebo kdekoliv jinde a komunikovat s ostatními uživateli, kolegy. „Myšlenka je taková, že nakonec budete svého avatara používat k setkávání s lidmi ve virtuálním prostoru, který kopíruje pocit, že jste s nimi ve skutečné místnosti,“ doplňuje Gates.
Microsoft pracuje na přidání 3D avatarů a dalších prvků do svého pracovního softwaru Teams. Ten se navíc díky spolupráci Gatesovy společnosti s Markem Zuckerbergem může brzy stát jednou z hlavních pracovních platforem virtuálního světa, a to díky své potenciální kompatibilitě se sítí pro firmy Workplace.
S brýlemi a v ,rukavičkách‘
Gates, který v roce 2020 odstoupil z představenstva Microsoftu, podotýká, že zrealizování jeho vize virtuálního pracoviště v metaverzu je během na delší trať. Celý proces si vyžádá spoustu času i trpělivosti samotných uživatelů. A přirozeně také hromadu finančních prostředků. Na vývoji virtuálních světů se podílejí především technologické společnosti, třeba jako již zmíněná Meta. Svoji ruku k dílu každopádně přikládají i některé herní platformy – konkrétně například Roblox.
Slavný miliardář rovněž připouští, že k tomu, aby „bylo možné přesně zachytit vaše výrazy, řeč těla a kvalitu vašeho hlasu“, budou lidé potřebovat drahá technická zařízení. Komunikace se podle něj neobejde bez náhlavních VR souprav či rukavic pro snímání pohybu. „Ještě je před námi kus práci. Každopádně, blížíme se k hranici, kdy technologie začnou skutečně kopírovat zážitek ze společné práce v kanceláři,“ píše.
Konec pandemie konečně na dohled?
Ve svém blogovém příspěvku filantrop, klimatický aktivista a zastánce veřejného zdraví vyjádřil nejen své nadšení nad tím, jak bude digitální budoucnost stále více ovlivňovat způsoby práce, učení, a dokonce i třeba návštěvy u lékaře. Dotkl se také několika dalších témat, včetně pokroku v boji proti změně klimatu, obav z prohlubujících se politických rozporů ve Spojených státech, ale i svého vlastního rozvodu. Nevyhnul se ani pandemii, jež svět trápí už téměř dva roky - snad také proto, že i on sám se stal jednou z hlavních postav boje proti nebezpečnému viru.
„Ve svém příspěvku na konci minulého roku jsem předpovídal, že se v tuto dobu budeme moci ohlédnout zpět a říci, že rok 2021 byl lepší než rok 2020. I když si myslím, že je to v některých ohledech pravda – miliardy lidí byly očkovány proti covid-19 a svět se poněkud přiblížil normálu –, zlepšení nebylo tak dramatické, jak jsem doufal,“ přiznal Gates s tím, že letos kvůli koronaviru zemřelo více lidí než před rokem. „Nepředpokládal jsem, že se objeví tak vysoce přenosná varianta (delta), a podcenil jsem, jak těžké bude přesvědčit lidi, aby se nechali očkovat a nadále dodržovali hygienická opatření. Přesto doufám, že konec pandemie je konečně na dohled,“ píše Gates.
Optimismu ho nezbavují ani obavy z dopadů jihoafrické mutace koronaviru s označením omikron. „Možná by bylo pošetilé dělat další předpověď, ale myslím si, že akutní fáze pandemie skončí někdy v roce 2022. Není pochyb o tom, že nová varianta je znepokojivá. Výzkumníci – včetně sítě GIISER, kterou podporuje naše nadace – se o ní snaží zjistit co nejvíce informací. Svět už je ale na boj s potenciálně špatnými variantami připraven lépe než v kterémkoli jiném bodě dosavadní pandemie. Omikron jsme zachytili dříve než deltu, protože Jihoafrická republika investovala velké prostředky do kapacit genomického sekvenování, a jsme v mnohem lepší pozici pro vytvoření aktualizovaných vakcín, pokud budou potřeba,“ uzavřel optimisticky.