Česká elektřina
Produkce elektrické energie z biomasy se letos prudce zvyšuje. Jen společnost ČEZ takto za tři čtvrtletí vyrobila přes 158 GWh proudu, což znamená meziroční nárůst o sto padesát procent. ČEZ ale v produkci elektřiny z obnovitelných zdrojů ovládá více než polovinu trhu. Za hlavní důvod označil mluvčí firmy Ladislav Kříž, že Energetický regulační úřad zvýšil výkupní ceny za elektřinu vyrobenou z biomasy, což umožnilo i růst cen za nákup biomasy. Úřad v některých kategoriích zvýšil od ledna výkupní cenu až o sto procent. Biomasa ale stále tvoří jen zanedbatelný zdroj v celkové výrobě elektřiny, letos to budou tři promile.
Kříž se domnívá, že potenciál energetického využití biomasy je v Česku velmi významný a v budoucnu by se touto technologií mohlo vyrobit tři až šest TWh elektřiny. Jeho optimismus ale krotí prezident Agrární komory Jan Veleba. „Pěstování energetických bylin se v českém zemědělství dosud nijak zvlášť neujalo. Je to zatím záležitost hrstky nadšenců,“ uvedl. Energetické byliny podle jeho soudu nejsou příliš ekonomicky zajímavé. Navíc prý k nim mezi zemědělci často panuje nedůvěra. „Například šťovík je v podstatě velmi úporný plevel, a když ho jednou na pole zasejete, těžko se ho pak zbavíte,“ tvrdí Veleba.
Údaje ministerstva zemědělství (MZe) dosvědčují, že energetické byliny mají zatím na ploše orné půdy minimální podíl. Jejich výměra ale roste. Podle MZe loni dotaci dostalo 33 pěstitelů na plochu 841 hektarů. Letos žádá 32 zájemců na výměru 1033 hektarů. Vyplaceny jim budou zhruba dva miliony korun. Hlavní plodinou zůstává šťovík na ploše přes 900 hektarů.
Do pěstování energetických bylin se letos poprvé pustila například ZVS Nemyšl z Táborska, a to na sto hektarech. Podle jednatele Vladimíra Kropáčka jsou pole firmy ve vyšších polohách - kolem 550 až 650 metrů, kde jsou již podmínky pro klasické plodiny vesměs horší. Pěstování energetických bylin, které společnost dodá na výrobu elektřiny, je pro ni ekonomicky zajímavé. „Myslím, že to má budoucnost,“ soudí Kropáček.
Mluvčí ministerstva Táňa Králová sdělila, že MZe chce zájem o energetické byliny posílit, pro příští rok proto zvedlo dotaci na hektar do 3000 korun oproti dosavadním 2000 korunám. Česko zároveň usiluje o to, aby se i v nových členských zemích EU vyplácela speciální prémie 45 eur na hektar energetických plodin, kterou zatím dostávají pouze zemědělci v někdejší evropské patnáctce. „Evropská komise již oznámila, že zvažuje toto rozšíření na celou EU,“ dodala Králová.