Od 1. dubna nabízejí Pražské služby ve spolupráci s Magistrátem hl. m. Prahy opět sběr a svoz bioodpadu ze zahrad a údržby zeleně v době sezóny, tj. od 1.4. do 30.11. 2011.
Foto: Profimedia.cz
Novinkou letošního roku je svoz bioodpadu z domácností po celé Praze, který bude probíhat celoročně. „Sezónní svoz bioodpadu je stále určen především majitelům zahrad a domků, kde hlavní část bioodpadu tvoří tráva, listí, spadané ovoce. Celoroční svoz bioodpadu je pak určen všem Pražanům, tedy i lidem v bytech, kteří mohou třídit bioodpad celoročně,“ říká Miroslava Egererová, tisková mluvčí Pražských služeb.
Separovaný bioodpad je svážen na kompostárnu, kde je kompostován a mění se na substrát. Substrát je pak dále využíván pro městskou zeleň, pro rekultivace i jako zemědělská půda. Tím se bioodpad vrací zpět do přírody a i běžní občané mohou tímto způsobem přispívat k ekologickému nakládání s odpady z domácností. „Vzhledem k tomu, že bioodpad tvoří více jak 40 % z celkového odpadu domácnosti, mělo by být v zájmu nás všech tento odpad separovat, kompostovat a vracet zpět do přírody,“ dodává Miroslava Egererová, tisková mluvčí Pražských služeb.
Svoz bioodpadu provádí Pražské služby pravidelně 1 x za 14 dní.
Na bioodpad je možné si pronajmout kompostejner o velikosti 120 nebo 240 litrů. Ceny za 120 litrovou nádobu jsou 600 Kč za sezónní svoz a 900,- Kč za celoroční svoz. Ceny za 240 litrovou nádobu jsou 960 Kč za sezónní svoz a 1.440,- Kč za celoroční svoz. Tyto ceny zahrnují pravidelný svoz bioodpadu, jeho další zpracování i pronájem kompostejneru na celé období svozu.
Službu svozu bioodpadu si všichni zájemci mohou objednat elektronicky na www.psas.cz/bio, dále telefonicky v call centru Pražských služeb na tel.: 284 091 888. Občané si také mohou vyplnit formulář na příslušné MČ hlavního města Prahy na odboru životního prostředí.
O separaci a svoz bioodpadu mají občané stále větší zájem. Pražské služby začaly tuto službu poskytovat občanům již v roce 2007, kdy již v tomto prvním roce svezly kolem 373 tun biooodpadu. V dalších letech objem svezeného bioodpadu stále rostl až na 4.589 tun bioodpadu v roce 2010. Stejně rychle narůstal i počet klientů, kdy v roce 2007 třídilo bioodpad přibližně 1100 lidí a v loňském roce to bylo již téměř 5500 spokojených zákazníků. Pražské služby, a. s. ve spolupráci s Magistrátem hlavního města Prahy se pomocí osvětové a vzdělávací kampaně snaží zapojit stále více lidí do separace bioodpadu a tím přispívat k ochraně životního prostředí kolem nás.
Co do bioodapu skutečně patří?
Za bioodpad, který se odkládá do kompostejneru, lze považovat posekanou trávu, spadané ovoce, řezanku a větvičky z ořezu keřů, hlínu z květináčů (bez květináčů), plevele, pokojové rostliny, listí, zbytky ovoce a zeleniny, slupky z citrusových plodů, sedliny kávy a čaje, čajové sáčky a květináče z lepenky a rašeliny. Naopak zbytky jídel tzv. gastroodpad jako jsou jedlé oleje, kosti, maso, kůže, uhynulá zvířata, exkrementy masožravých zvířat, znečištěné piliny a všechny další biologicky nerozložitelné odpady do kompostejneru nepatří.
Pražské služby, a. s. by touto cestou také chtěly poděkovat všem, kteří se již do separace bioodpadu zapojili a zároveň motivovat další zájemce o tuto službu svozu bioodpadu neboť: „Bioodpad z pražských zahrad, domácností i květinářství patří do kompostejnerů pražských služeb.“