Menu Zavřít

Biotechnologie budoucnosti, nebo řepkové pole?

21. 10. 2013
Autor: Euro.cz

Ministerské úředníky se nedaří přesvědčit, že strategický projekt má vyšší váhu než rigidní ochrana půdy

Národní biomedicínský a biotechnologický park v Olomouci je název projektu, který přestože je doslova strategicky významný pro celý region, je na tom z pohledu ekonomických ukazatelů poměrně mizerně. O ambicióznosti projektu svědčí už prostý výčet jeho partnerů: Univerzita Palackého v Olomouci, statutární město Olomouc, Fakultní nemocnice Olomouc, Ministerstvo průmyslu a obchodu ČR a klastr MedChem­ Bio. Přesto je osud tohoto projektu zatím ve hvězdách.

Oč jde? Cílem projektu je připravit půdu pro vznik parku, v němž by našly svá sídla zahraniční firmy zabývající se produkcí léčiv, biotechnologií a nových pokročilých materiálů. Myšlenka projektu stojí na faktu, že v Olomouci studuje 23 tisíc studentů na univerzitě, jejíž hlavní výzkumné aktivity míří právě do oblasti biomedicíny, biotechnologií a pokročilých materiálů. O její kvalitě svědčí desítky patentů, stovky odborných publikací i spolupráce se světovými vědeckými pracovišti.

V posledních letech vznikla při univerzitě za pomoci miliardových investic z eurofondů špičková výzkumná centra, na jejichž práci se podílejí vědecké kapacity z celého světa. Výsledky jejich činnosti do praxe převádí řada amerických producentů ze sféry sofistikované výroby. Spolupráce s renomovanými zahraničními firmami je výborná, leč pro region i samu univerzitu by bylo podstatně výhodnější, kdyby ony společnosti otevřely své výrobní pobočky přímo v Olomouci. Jenže kde?

Vhodná lokalita pro takový park budoucnosti již byla nalezena a je zcela developersky připravena. Jedná se o kus pole u jedné z největších dálničních křižovatek u nás, území protkané už dnes dálničními viadukty, betonem a asfaltem. Stejně jako většina jiné půdy na Hané je úředně veden coby ornice nejvyšší bonity.

Přes usilovné jednání se nepodařilo přesvědčit místní pracoviště ministerstva životního prostředí, že strategický projekt má vyšší váhu než rigidní ochrana půdy, kolem níž denně projedou desítky tisíc aut. Alternativa chybí, všude jinde se bude čekat mnoho let na protipovodňová opatření či dořešení majetkoprávních vztahů.

Podaří­li se takový projekt uskutečnit, vznikne vzájemně provázaný ekonomicko­ ­badatelský celek, jehož synergický efekt se projeví v kvalitě života celého regionu. Nevznikne­li, odejdou po studiích kvalitní odborníci za kariérou do světa a Olomouci zůstane kus orné půdy vedle rušné dálnice, kde při troše štěstí vyroste něco jiného než plevel.

FIN25

Plus hořký pocit z promarnění ohromné šance. Ochrana půdy je zásadní hodnotou, může však porazit rozum?

O autorovi| MARTIN NOVOTNÝ primátor statutárního města Olomouc

  • Našli jste v článku chybu?