Menu Zavřít

BIS a policie v pozoru. V ERB bank působil policejní plukovník

27. 10. 2016
Autor: ČTK

Policie už nějaký čas šetří, jestli si ruský majitel ERB Bank Roman Popov finanční ústav sám nevytuneloval. Proslýchá se, že ERB bank fungovala jako jeho „peněženka“. Podezření z tunelování vyšetřuje Národní centrála proti organizovanému zločinu. Detektivům nemohlo při vyšetřování uniknout jméno poradce Popova – dlouholetého policisty, plukovníka Františka Dlouhého.

Podle informace týdeníku Euro právě tato postava kvůli dění v bance velice zaujala Bezpečnostní informační službu i policii. Nebývá zvykem, aby se vysoce postavený důstojník angažoval v takto problematickém peněžním ústavu.

V policii František Dlouhý působil přes třiadvacet let, od října 1988 do února 2012. Nejprve byl kriminalistou pražské policejní správy, později se specializoval na organizovaný zločin v drogové problematice, následně se stal styčným důstojníkem policie při českém velvyslanectví v Moskvě.

Plukovník Dlouhý byl od března 2012 do září 2013 také náměstkem pro strategický rozvoj a řízení Generální inspekce, kde měl na starosti ekonomické a materiální zabezpečení nově vzniklé bezpečnostní složky. I z toho důvodu pozdější přestup k ruskému oligarchovi české bezpečnostní instituce dosti překvapil.

Od října 2013 do prosince 2014 pracoval Dlouhý v Moskvě v pobočce bezpečnostní agentury M2C (dříve ABL), afilaci řídil a měl na starosti klienty i jednání s ruskými státními orgány. V roce 2015 se pak František Dlouhý stal poradcem generálního ředitele akciové společnosti ERB Bank.

Česká národní banka podala na ERB trestní oznámení už letos na jaře. Zpochybnila únorový obchod, při němž ERB nakoupila za 60 milionů eur cenné papíry rakouské firmy M&A InvestConsult. Bankovní dohled měl dojít k závěru, že jediným účelem transakce bylo vyvést z ERB zhruba půldruhé miliardy korun. Většinový vlastník banky ERB Popov obviňuje české úřady, že jeho finanční dům likvidují na politický nátlak.

Roman Jakubovič Popov

Svérázný bankéř Roman Jakubovič Popov

Popov bojuje i o zachování svého dalšího finančního domu v Rusku - První česko-ruské banky. Té ruská centrální banka omezila činnost v březnu poté, co její kapitálová přiměřenost klesla pod zákonné limity. Peníze z české ERB Bank tak možná měly udržet nad vodou sesterskou ruskou banku.

ERB banka před pár dny přišla o povolení působit v České republice. Česká národní banka jí odebrala bankovní licenci. Hlavními důvody odejmutí byly nefunkční řídicí a kontrolní systém banky a nákup dluhopisů v rozporu s právními předpisy. V návaznosti na to ČNB podá soudu návrh na jmenování likvidátora peněžního ústavu.

Roman Jakubovič Popov byl v Česku třetinovým spoluvlastníkem společnosti Hargo na likvidaci pneumatik (dalšími pak byli známý kontroverzní podnikatel Jan Harrangozzo a někdejší šéf ústecké Setuzy František Janů). Popov společnosti umetl cestu k bankovnímu úvěru, který posloužil k nákupu německé technologie. S tou měla ovšem firma problémy, které předznamenaly její pád.

Ještě pod názvem Evropsko-ruská banka Popovův finanční ústav projektu u Žatce půjčil 4,7 milionu eur, zhruba 130 milionů korun. Byla to ale právě ERB banka, která na sklonku loňského roku vyvolala v Hargu insolvenční řízení. Proč to finanční ústav ve vlastnictví třetího z majitelů firmy na likvidaci pneumatik udělal, a proč vlastně došlo mezi spolumajiteli k rozbrojům, nikdo dosud uspokojivě nevysvětlil.

Dále čtěte:

bitcoin_skoleni

Klienti ERB začali vybírat účty, vyzvedli si skoro čtvrt miliardy

Šlachta povýší. Od listopadu se stane náměstkem v Celní správě


  • Našli jste v článku chybu?