Bezpečnostní informační službě (BIS) se podařilo rozbít zpravodajskou síť jedné z ruských zpravodajských služeb působící na území České republiky a ochromit její činnost. O akci informovala BIS zákonné adresáty počátkem letošního roku. Uvedl to ředitel BIS Michal Koudelka v reakci na kritiku rozvědky prezidentem Milošem Zemanem. Jeho mluvčí Jiří Ovčáček poté reagoval, že je nepřijatelné, aby ředitel BIS fakticky vystupoval v roli politika.
„Máme za sebou mimořádně úspěšné období spolupráce s bezpečnostními složkami v České republice i řadu úspěchů ve spolupráci se zahraničními partnery,“ sdělil Koudelka.
Zmínil, že za posledních pět let zamezila BIS desítkám ruských a čínských zpravodajských důstojníků v jejich činnosti, buď nedoporučením udělení akreditace, nebo jejich odchodem tzv. tichou cestou. „Naše zákonné adresáty jsme například počátkem letošního roku informovali, že se nám podařilo úspěšně rozbít zpravodajskou síť jedné z ruských zpravodajských služeb působící na našem území a zcela tak ochromit její činnost,“ uvedl.
Zeman ve čtvrtek v TV Barrandov zkritizoval výroční zprávu BIS za rok 2017, v níž BIS varuje před ruskými a čínskými špiony. Označil ji za "plácání" a zpravodajce za „čučkaře“. Podle něj BIS naopak selhává v odhalování islámských teroristů na českém území.
Zeman zmínil, že čte i neveřejnou část těchto zpráv, v níž by očekával konkrétní důkazy. „Doufám, že neprozrazuji žádné jiné státní tajemství, než je tajemství o neschopnosti BIS, když vám řeknu, že za těch šest let není žádný konkrétní údaj o tom, že by se podařilo odhalit byť jednoho jediného, ať už ruského nebo čínského, špiona,“ řekl prezident.
Ředitel BIS: Chránit bezpečnost České republiky a jejích občanů je náš hlavní a jediný úkol. Jsem hrdý na důstojníky Bezpečnostní informační služby, kteří každý den nasazují vlastní životy při naplňování tohoto poslání, tak jak nám velí přísaha, kterou jsme my všichni vázáni.
— Ladislav Šticha (@LadaSticha) 7. prosince 2018
Koudelka pak následně v reakci odhalil rozbití ruské sítě a připomněl i vyhoštění tří ruských zpravodajských důstojníků působících v Česku pod „diplomatickým krytím“ v souvislosti s kauzou Skripal.
Ovčáček na dotaz, zda měl Zeman před svým čtvrtečním vyjádřením k dispozici informace o rozbití sítě špionů, odpověděl, že „může pouze konstatovat, že za svými slovy“ si prezident „samozřejmě stojí“.
BIS je podle Koudelky úspěšná i v boji proti terorismu, napomohla například zadržení imáma Samera Shehadeha. „V této souvislosti by však bylo nešťastné vyvolávat neopodstatněné obavy z české muslimské komunity, která je v tuto chvíli klidná a neradikalizovaná,“ dodal. Podle Zemana ale BIS v odhalování islámských teroristů na českém území selhává.
Do konfliktu s BIS se Zeman dostal již několikrát. Naposledy letos v říjnu již podruhé odmítl jmenovat do generálské hodností ředitele BIS Michala Koudelku, důvody neuvedl. Podle dřívějších spekulací médií mohly být za nejmenováním Koudelky rozdílné názory BIS a Zemana v kauze otrav novičokem.
Dále čtěte: