V současnosti se zhruba 60 procent bitcoinů těží v Číně, následují USA, Kanada a Island. Z dalších evropských zemí je to pak Norsko a Švédsko. Polovina čínské těžby probíhá v Sečuánu, který vytváří 90 procent energie z obnovitelných zdrojů. Vyplývá to z pravidelné analýzy webu CoinShares.
Těžba bitcoinů prostřednictvím výkonných výpočetních zařízení spotřebuje 4,7 GW elektřiny. Zhruba desetinu spotřeby přitom představuje energie potřebná k chlazení počítačů. Obnovitelné zdroje se celkově podílí na těžbě necelými třemi čtvrtinami.
„Převaha Číny při těžbě bitcoinů je v současnosti stále patrná, její podíl ale postupně klesá. Těžba se přesouvá do míst s nízkou cenou elektřiny. Poměrně silná těžařská komunita se nachází i v České republice. I v Česku zájem o bitcoiny nahrává růstu poptávky po dalších kryptoměnách, včetně domácího Platon Coinu,“ říká zakladatel Platon Finance Daniel Tanner.
Považujete bitcoin za důvěryhodnou měnu?
Těžba spočívá ve výpočtu složité matematické úlohy, za kterou úspěšný těžař obdrží podíl mincí. Výpočty se neustále ztěžují a vyžadují vyšší výkon počítačů.
Cena bitcoinu se před třemi měsíci pohybovala kolem 5000 dolarů a od té doby strmě roste. V minulých týdnech atakovala hranici 13 tisíc dolarů a v současnosti se bitcoin prodává okolo 11 800 dolarů.
Bitcoin jako sázka (skoro) najisto. Investičně se vyplatil v 98 procentech dní
Z rubriky Kryptoměny dále čtěte:
Z každého nákupu investice do bitcoinu. Dvacetiletý milionář rozjíždí platformu pro laiky
Kryptonadšenec McAfee vede kampaň na prezidenta USA z Havany. Doma neplatil daně
Deset let vězení za obchodování s kryptoměnami. Indie zvažuje tvrdé restrikce
Mikrotransakce a chytré kontrakty. Nový pohled na placení Bitcoinem
Proč investovat do kryptoměn? Fungují jako uchovatel hodnoty a chrání před inflací
Na trh vstupuje generace mileniálů. Co udělají jejich peníze s cenou Bitcoinu?