Do dlouhotrvající debaty, zda se dá virtuální měna bitcoin považovat za peníze, rázně vkročil floridský soud. V kauze domnělého praní špinavých peněz ji označil za majetek.
Soudkyně Teresa Poolerová tak vlastně zhatila propracovaný postup policie v jednom případu. V roce 2014 se detektiv v utajení Ricardo Arias vydával za zloděje identit a v hotelovém pokoji si dal schůzku s Michellem Espinozou. Za třicet tisíc dolarů obdržel bitcoiny, které měl naoko použít na nákup ukradených dat z kreditních karet.
Detektiv následně podezřelého obvinil z praní špinavých peněz a dalších dvou přečinů, a uzavřel tříměsíční vyšetřování floridské policie. Celý případ se posléze dostal k soudu, před kterým stál těžký úkol.
Vývoj kurzu bitcoinu vůči americkému dolaru za posledních pět dní
V pondělí přišel verdikt, který se může stát precedentem pro další podobné případy. Soudkyně Poolerová v něm přiznala, že neumí vysvětlit, co přesně bitcoin je, protože na to nemá žádné právní předpisy. Dokáže však určit, co není: peníze.
„Bitcoin má sice určité charakteristiky, díky kterým by se za peníze dal považovat. Bitcoiny mohou být vyměněny za hodnotně věci, ale ne vždy. Někteří prodejci je přijímají, ale ne všichni,“ uvedla soudkyně. Hodnota bitcoinů navíc oproti klasickým penězům dokáže pořádně „létat“.
Tvůrcem bitcoinu je údajně australský podnikatel Craig Wright Tvůrce bitcoinu odhalen. Pochází z Austrálie |
Soudkyni tak nezbyla jiná možnost než zbavit Espinozu obvinění. Rozhodnutí floridského soudu se navíc stává precedentním pro soudy po celých Spojených státech, které budou rozhodovat v podobných případech. Odborníci znovu zdůrazňují potřebu přesně definovat funkci bitcoinu v zákonech.
Virtuální měna bitcoin vznikla v roce 2009 a často je využívána pro obchodní transakce, které nepodléhají tak přísné kontrole jako v případě finančních transakcí reálných měn. Bitcoiny je možné platit například v internetovém obchodě Amazon.
O bitcoinu dále čtěte:
Autor bitcoinu chystá patentové impérium
Srdce bitcoinu, které může kryptoměnu přežít