Menu Zavřít

Bleskový skon zlatého telete

7. 2. 2002
Autor: Euro.cz

V ohrožení jsou vklady za čtyři miliardy korun

Všechny slovenské pobočky společnosti s ručením omezeným BMG Invest jsou od minulého pondělí zavřené. Nastalo období nejistoty pro tisíce lidí, kteří této nebankovní společnosti v naději na vysoký úrok (od patnácti do 50 procent!) svěřili své úspory, často i celoživotní. Jedna z nich, paní Aurélia z Ružomberku, si zoufá: „Spolu se svým mužem jsme si uložili do BMG Invest skoro padesát tisíc korun. Abychom měli na důstojný pohřeb…“

Bez náhrady.
Celková suma, kterou momentálně klienti BMG Invest postrádají, přesahuje čtyři miliardy slovenských korun. Některé odhady však uvádějí, že může být i mnohem vyšší. Pro srovnání: koncem minulého roku vyplatil Fond na ochranu vkladů za nedostupné peníze ve zkrachovalé Děvín bance pojištěným vkladatelům více než jedenáct miliard korun. Jenže vklady v BMG Invest, která je dceřinou společností akciové společnosti Horizont Slovakia Košice, samozřejmě nejsou ze zákona pojištěny. Ne všichni slovenští vkladatelé to vědí, i když od 1. ledna letošního roku na Slovensku platí zákon, jenž stanoví, že reklama má upozorňovat i na rizika investice.

Do zahraničí.
Na zamčených dveřích poboček BMG Investu nyní visí stručné oznámení. Společnost prý koupil zahraniční investor, který rozhodl o auditu spojeném s převzetím Horizontu a BMG Investu. Po jeho ukončení (časově nespecifikovaném) společnost obnoví činnost. Někteří tomu věří, jiní si myslí svoje. Už proto, že podpisy na oznámeních jsou nečitelné. Potvrdilo se také, že majitel Horizontu a předseda představenstva Vladimír Fruni je v zahraničí, stejně jako místopředseda František Matík. Odborníci kromě toho upozorňují, že auditem předtím prošly například Slovenská spořitelna, Všeobecná úvěrová banka, Istrobanka a Polnobanka. Ani v jednom případě však své filiálky nezavřely. Před pobočkami BMG Investu v Košicích proto pro jistotu od středy hlídkují městští policisté, aby zabránili případným protestům nespokojených vkladatelů.

Poplašná zpráva?
Člen vedení Horizontu Ivan Bencze se snažil v úterý vkladatele uklidnit tvrzením, že BMG Invest buď obnoví činnost, nebo alespoň vyplatí tichým podílníkům peníze, samozřejmě bez slibovaných vysokých výnosů. „Byly nereálné,“ konstatoval Bencze. Nový majitel, snad americký, či dokonce argentinský, prý už nabídl třímilionovou odměnu tomu, kdo odhalí šiřitele poplašné zprávy o krachu Horizontu. Pravda je, že například sázková kancelář Gól, kterou Horizont vlastní, přijímala ještě ve středu sázky a vyplácela výhry. V letech 1998 až 2000 však skupina Horizont zaznamenala kumulovanou ztrátu půldruhé miliardy slovenských korun. Vedle firem zaměřených na obchodní činnost patří do impéria i ekonomický týdeník Profit, programový dvoutýdeník TV Komplet, košické Rádio Východ a regionální Televize Tatry. Zájem o jejich koupi už projevil slovenský mediální magnát Pavol Rusko, který je zároveň předsedou neparlamentní politické strany Aliance nového občana.

bitcoin školení listopad 24

Volební téma.
V souvislosti s blížícími se volbami na Slovensku se objevily i spekulace, že případný krach Horizontu by mohl být součástí zákulisní snahy opozičního Hnutí za demokratické Slovensko zesílit i tak dost silné sociální napětí. Hned po zavření BMG Investu totiž HZDS obvinilo vládu a další instituce ze selhání na finančních trzích, a posléze se snažilo iniciovat i odvolání vicepremiéra pro ekonomiku Ivana Mikloše, který je pravou rukou premiéra Mikuláše Dzurindy. Poslanec za HZDS Jozef Brhel prohlásil, že ten, kdo peníze vkládá, nemusí být profesionál, ale ten, kdo vložené prostředky spravuje, jím být musí. Kritizoval tím skutečnost, že o peníze občanů se může na finančním trhu ucházet prakticky kdokoliv. Slovenský premiér komentoval postoje nejsilnější opoziční strany slovy: „Společnost, o které je řeč, byla založena v roce 1996 (za vlády Vladimíra Mečiara – pozn. EURO). Opět tedy sklízíme, co jsme nezaseli.“ Dodal, že na ekonomickém poli leží ještě mnoho min, které položila Mečiarova vláda. Dzurinda proto tvrdí, že případná nespokojenost občanů by měla směřovat do okázalého sídla předsedy HZDS v Trenčianských Teplicích, známé Elektry.

Dokázali to.
Nástupce nedávno odvolané ministryně financí Brigity Schmögnerové František Hajnoviče prohlásil, že už před touto aférou ministerstvo podalo v souvislosti s BMG Investem podnět k vyšetřování Generální prokuratuře. Spolu s Národní bankou Slovenska soustavně upozorňovalo občany na vysokou míru rizika investicí prostřednictvím nebankovních subjektů. O situaci jednal ministr spravedlnosti Ján Čarnogurský s generálním prokurátorem Milanem Hanzelem a slovenská policie zahájila ve věci BMG Invest trestní stíhání. To ale nezmírňuje rozhořčení občanů, které se obrací i proti státním institucím.
Jedním ze sloganů BMG Invest bylo: “Spolu dokážeme, že dobro nevítězí jen v pohádkách.” Dosud visí v Košicích, Bratislavě a v mnoha dalších slovenských městech obří billboardy s logem společnosti a otáčející se desetikorunou, symbolizující umění oborníků Horizontu dobře a se ziskem točit peníze ve světě financí, investování a podnikání. Tiskoviny za skleněnými výklady v modré a žluté barvě ještě stále lákají vkladatele na automobily, věcné i finanční výhry a zahraniční zájezdy. Je příznačné, že mnozí nic netušící lidé nesli své peníze do BMG Investu ještě ráno v pondělí 4. února. Někteří z nich si však rozbili nos o zavřené dveře.
MICHAL AČ, Bratislava
spolupracovník redakce

  • Našli jste v článku chybu?