Čína, třetí největší světový producent palivového etanolu po USA a Brazílii, se chystá zastavit výrobu biopalivového etanolu z kukuřice a z dalších potravinářských plodin. Dle vyjádření Sü Tien-minga, představitele státní energetické skupiny, by se producenti vzhledem k obavám o dostatek potravin měli přesunout ke zpracovávání plodin, jež se tolik nevyužívají v potravinářství, nebo k celulóze. Čínské ceny kukuřice nyní i navzdory rekordní loňské úrodě začínají prudce růst - právě kvůli sílící poptávce producentů etanolu a nepotravinářských produktů.
Obecně Čína produkci etanolu podporuje ve snaze snížit závislost na dovážené ropě. Nyní se však obává, že vysoká poptávka po kukuřici, z níž se vyrábí etanol v mírném pásmu nejsnadněji, by mohla zvýšit ceny potravin. A vyvinout tlak na zemědělskou půdu. „Etanol založený na potravinách nebude pro Čínu správným směrem,“ řekl Sü Tien-ming na energetické konferenci. Podobně se vyjádřil i nejmenovaný činitel tamní Státní komise pro rozvoj a reformy.
Vláda se bude producenty biopaliva snažit přesvědčit, aby využívali spíše kasavu nebo čirok. Podrobnější plán takové změny není znám. „Vláda se snaží při produkci obnovitelné energie zabránit zabírání orné půdy, spotřebě množství obilnin a škodám na životním prostředí,“ napsala tisková agentura Nová Čína.
Peking již zastavil schvalování výstavby nových závodů na etanol z kukuřice. V Číně jsou nyní čtyři výrobci etanolu (většinou využívající kukuřici), jejichž výrobní kapacita přesahuje milion tun paliva ročně.