Americký písničkář po více než dvou týdnech prolomil mlčení a oznámil Švédské akademii, že přijímá Nobelovu cenu za literaturu. Podle prohlášení instituce zatím není jasné, zda se Dylan některé z událostí Nobelova týdne v prosinci ve Stockholmu zúčastní. V rozhovoru s listem The Telegraph však zpěvák řekl, že na ceremonii do Švédska přijede, pokud bude moci.
„Zpráva o Nobelově ceně mi vyrazila dech,“ řekl podle prohlášení akademie Dylan v telefonátu se stálou tajemnicí Sarou Daniusovou. „Velmi si té pocty cením,“ dodal. V rozhovoru s britským listem pak prohlásil, že získání Nobelovy ceny je těžké uvěřit. Na dotaz, zda se chce ve Švédsku předávání cen zúčastnit, prohlásil, že rozhodně. „Pokud to vůbec bude možné,“ dodal.
Akademie oznámila, že Nobelovu cenu za literaturu letos udělila Dylanovi 13. října. S písničkářem se ale nedokázala spojit a ani on s navázáním kontaktu nespěchal, takže nebylo jisté, zda má o cenu vůbec zájem. Nakonec ale akademii kontaktoval. Pětasedmdesátiletý umělec získal cenu za vytváření „nových poetických výrazů ve velké americké písničkářské tradici“.
Spolu s cenami za lékařství, fyziku, chemii a ekonomii je Nobelova cena za literaturu předávána ve Stockholmu, zatímco ocenění za mír v Oslu. V obou případech se ceremoniály konají ve výroční den úmrtí Alfreda Nobela, a to 10. prosince.
Nobelovu cenu za literaturu zatím odmítli jen dva laureáti: v roce 1958 Boris Pasternak, který ji nejprve telefonicky přijal, ale později se jí na nátlak tehdejších sovětských úřadů zřekl, a v roce 1964 Jean-Paul Sartre, jenž ignoroval všechny oficiální pocty. Ze zdravotních důvodů se na předání ceny za literaturu nedostavili například Jaroslav Seifert v roce 1984, Harold Pinter v roce 2005 a Alice Munroová v roce 2013. Za českého básníka ocenění převzala jeho dcera.
Dále čtěte:
Nobelovu cenu za literaturu obdržel americký písničkář Bob Dylan
Nobelovu cenu za mír dostal kolumbijský prezident Santos
Nobelovu cenu za ekonomii získala dvojice vědců za teorii smluv