Třinec-Baliny, Nošovice, Technologické inovační centrum Zlín a pracovnice pardubického magistrátu. To jsou vítězové letošního ročníku soutěže Podnikatelská nemovitost roku.
Podnikatelská nemovitost roku Třinec-Baliny, Nošovice, Technologické inovační centrum Zlín a pracovnice pardubického magistrátu. To jsou vítězové letošního ročníku soutěže Podnikatelská nemovitost roku.
Letošní výsledky soutěže Podnikatelská nemovitost roku, kterou organizuje agentura CzechInvest spolu se Sdružením pro zahraniční investice AFI, nejsou pro odborníky většinou překvapením. Platí to hlavně pro kategorii Ekonomicky nejvýznamnější průmyslová zóna. Vítězné Nošovice patří k největším ekonomickým projektům České republiky s očekávaným a dnes už jistým přínosem v podobě tisíců nových pracovních míst.
Přitom nejen v této, ale i v dalších kategoriích se na prvních místech umísťovaly hlavně projekty moravské, respektive severomoravské. Signalizuje to, kde je v současnosti centrum rozvoje hospodářských aktivit v České republice nejdynamičtější.
Reality trochu jinak
Podnikatelská nemovitost stojí tak trochu ve stínu jiných dvou „realitních“ soutěží – Stavby roku a Best of Realty. Na rozdíl od nich se v ní totiž nehodnotí architektonické či urbanistické přínosy nových realitních projektů, ale výhradně jejich ekonomické efekty. To je „divácky“ méně vděčné.
Až na výjimky se soutěže účastní velké průmyslové zóny, ještě před rokem se ostatně jmenovala „Průmyslová zóna roku“. Podle Martina Slabého z AFI nejde o změnu samoúčelnou: „Již z nového názvu je patrný posun blíže k podpoře podnikání a potvrzuje otevření aktivit směrem k malým a středním podnikům.“
Do letošního ročníku soutěže bylo přihlášeno kolem třiceti projektů. „Účast byla rekordní. Přihlášené projekty hodnotila nezávislá expertní komise jak z pohledu rozvoje české ekonomiky, tak jejich přínosu ke zvýšení kvality života lidí v České republice,“ říká ředitel CzechInvestu Roman Čermák.
Inovace a brownfieldy
Velmi významnou kategorií soutěže jsou projekty regenerací nejrůznějších typů brownfieldů. To je ostatně jedna z hlavních činností CzechInvestu. Letos se v této kategorii na první příčce umístila zóna Třinec-Baliny, která vznikla na pozemcích Třineckých železáren. Zvláštní ocenění v kategorii „Brownfield roku“ získalo Palladium, nové obchodně-administrativní centrum v Praze, které zahájí provoz na sklonku tohoto měsíce.
V kategorii ekonomicky nejpřínosnějších zón se na prvních třech místech umístily zmíněné Nošovice, za nimi Kutná Hora a pak městská průmyslová zóna v Pardubicích. Naposled jmenovaný projekt se v soutěži objevil ještě jednou, a to v „personální“ kategorii Manažer podnikatelské nemovitosti, kterou vyhrála Hana Svobodová z pardubické radnice. Podle slov komise za „profesionální přístup a úspěšné umístění investice.“
Pro architekty a stavaře je pravděpodobně nejatraktivnější kategorie „Podnikatelská nemovitost s největším přínosem pro rozvoj aplikovaného výzkumu“. Vlastně jenom tady se jednalo o konkrétní stavby. Vítězem se stalo Technologické inovační centrum, které je společným projektem zlínského kraje a Univerzity Tomáše Bati. Pod jeho střechou našly domov regionální podnikatelský inkubátor, vědeckotechnický park a řada dalších institucí a organizací.
výsledky soutěže
Zóna s největším ekonomickým přínosem
1. Průmyslová zóna Nošovice
2. Průmyslová zóna Kutná Hora-Na Rovinách
3. Městská průmyslová zóna Pardubice
Brownfield roku
1. Průmyslová zóna Třinec-Baliny
2. Centec Automatika Hořátev
3. Podnikatelský inkubátor Vsetín-Maštaliska Zvláštní ocenění: obchodní centrum Palladium
Podnikatelská nemovitost
s největším přínosem pro rozvoj aplikovaného výzkumu
1. Technologické inovační centrum Zlín
2. Ingersoll – Rand Equipment Manufacturing Czech Republic, Hostivice
3. Regionální centrum kooperace Slavičín
Manažer podnikatelské nemovitosti rokuHana Svobodová, Magistrát města Pardubice