Menu Zavřít

Bohatí bytem

17. 2. 2020
Autor: Euro.cz

Česko patří mezi nejrovnostářštější státy na kontinentu. Podle různých statistik včetně Eurostatu jsou v naší zemi rozdíly - mezi těmi, kteří vydělávají nejméně, a těmi, kteří vydělávají nejvíc - zdaleka nejnižší v Evropské unii. Čechům se skutečně daří. Rozhodně víc, než si je řada z nás ochotna připustit.

Jenže pohledem přes příjmy získáme jen polovinu reálného obrazu ekonomické kvality života v Česku. Největším problémem totiž není disproporce v otázce mezd, ale majetková nerovnost. A protože základem majetku v českém pojetí je byt, dům či alespoň chata, roste majetkový nepoměr mezi lidmi skoro stejně rychle jako ceny nemovitostí. Byty za poslední dekádu zdražily o polovinu, ceny rodinných domů vzrostly o čtyřicet procent a hodnota pozemků vyskočila dokonce o dvě třetiny.

A to je celorepublikový průměr. Detailnější pohled na vývoj ve velkých městech odhalí ještě zásadnější změny. Ceny nemovitostí se doslova utrhly z řetězu a s ohledem na to, že jsou živeny nárůstem mezd, se jen tak nezastaví.

To je rozhodně pozitivní informace z investorského pohledu. Ostatně lidí, kteří si ze všech investičních instrumentů vybírají pro zhodnocení peněz byt či dům, je v Česku stále víc. Ale vysvětlujte to třicátníkovi, který chce založit rodinu a nehodlá být odkázán na nájem. Bez podpory rodičů, nebo rovnou rodinného dědictví, je pro spoustu rodin vlastní bydlení v podstatě nedostupné. Spolu s malou ochotou Čechů stěhovat se za prací nebo alespoň dál dojíždět je to ďábelská kombinace. A nůžky majetkové nerovnosti mezi bohatými a chudými, způsobené cenami nemovitostí, se budou dál rozevírat. Ať už kvůli stárnutí populace (také si držíte byt jako „penzijní připojištění“?), odkazování nemovitostí potomkům, nebo omezenému počtu nově budovaných nemovitostí.

Heslo „kdo má židli, bydlí“ je povýšeno na byt. Kdo má byt, je bohatý.

Jednou z nejdražších lokalit v Česku jsou Krkonoše. Může se to ale brzy změnit. Usídlil se tam totiž malý, ale o to nebezpečnější brouk. Po Šumavě, Jeseníkách a dalších českých pohořích dostal lýkožrout chuť i na nejvyšší české hory. Z území tamního národního parku a ochranného pásma, čítajících 37 tisíc hektarů lesa, kůrovec ohrožuje celou třetinu. Více než 60 procent dřeva vytěženého ve východních Krkonoších padlo kvůli kůrovci. Jenže použití chemie na území národních parků zákon zakazuje, ministerští úředníci jsou neoblomní a jiná řešení nejsou tak účinná.

Vedle těžby dřeva jsou Češi na špičce i v jiných oborech. Úspěchy české firmy zaznamenávají v byznysu kolem dronů.

Trh s bezpilotními letouny čeká obrovský rozmach a pro tuzemské firmy ze sektoru nových technologií se otvírá velký prostor sáhnout si na 15 miliard eur, které mají protéct v evropském dronařském byznysu během následujících deseti let. Přeji vám příjemné a inspirativní čtení. #

bitcoin školení listopad 24

O autorovi| Ondřej Hergesell, hergesell@mf.cz

  • Našli jste v článku chybu?