Menu Zavřít

Bohumil Pečinka: Brusel je v tom nevinně

5. 6. 2015
Autor: ANO

A je to zase tady. Starý dobrý Brusel je opět vtahován do vnitřních záležitostí českých ministerstev, kde spolu soupeří různé mocenské skupiny. O co jde tentokrát?

Na rozdělování evropských dotací dohlížely od počátku našeho členství různé monitorovací systémy. Jejich společným rysem bylo, že jejich vývoj a provoz nemohla financovat EU, protože vznikly bez otevřených výběrových řízení. Od nástupu Nečasovy vlády usilovalo ministerstvo pro místní rozvoj o přijetí systému, který by splňoval všechny evropské požadavky na finanční období 2014 až 2020.

Eso protikorupční revoluce

Proběhl tendr, na různých úrovních více než dvacetkrát auditovaný, a nakonec byl vybrán systém MS 2014+. Pár měsíců po nástupu nové vlády se však stal předmětem boje „starých“ s „novými“. Hvězdou „nových“ se stal první náměstek ministra financí a auditor Lukáš Wagenknecht. V médiích byl prezentován jako eso protikorupční revoluce. Andrej Babiš si jej přivedl jako člověka, který zdokumentuje zločiny předchozí éry a najde miliardy, které ze systému utíkají.

Po neúspěchu s auditem nemocnic, který neodhalil „miliardové úniky“, se Wagenknecht vrhl na monitorovací systém. Podivné to bylo od počátku. Ještě před zveřejněním auditu byla do hry vtažena policie. Když si nic netušící policisté přišli s fleškami na ministerstvo pro místní rozvoj pro informace, dozvěděli se z televize, že vlastně dělají razii na úřadu. K tomu jim přizvukoval Wagenknecht během narychlo svolané tiskovky. Divadlo se rozjelo.

Následně měly být závěry auditu konfrontovány s protiargumenty ministerstva pro místní rozvoj. To Wagenknecht odmítl a za Babišovými zády poslal audit rovnou do Bruselu. Následně vystoupila ministryně Šlechtová a audit označila „za neprofesionální a špatně provedenou práci“.

Senzační zpráva

Začátkem tohoto týdne pak některá média přinesla senzační zprávu, že Evropská komise se staví za Wagenknechtovu verzi. Začal boj o interpretaci úřednických formulací typu „vzali jsme na vědomí“ a „počkáme na vyšetření národními orgány“. Dopis z Bruselu, který byl ze strany Wagenknechtova okolí účelově interpretován, posloužil jako nástroj boje, který probíhá nejen uvnitř Babišových ministerstev, ale i mezi nimi.

Na tomto představení jsou pěkně vidět dvě věci. V první řadě to, jak protikorupční revoluce požírá vlastní děti, protože Wagenknecht a Šlechtová jsou z jedné politické stáje. Zároveň přestřelky cosi vypovídají o babišovském „leadershipu“, který funguje a může fungovat jen a pouze v Agrofertu. Tedy tam, kde je v čele firmy jediný vlastník, jenž může nesystematicky vstupovat do různých dějů a vyhazovat lidi podle své intuice. Když se ale takový člověk objeví v čele instituce svázané vnitřními předpisy, vede týž přístup k chaotizaci úřadu a boji jedněch proti druhým. Za to Brusel nemůže.

Autor je komentátorem Reflexu


Čtěte také

V tendru na monitorování eurodotací byly chyby, potvrdil Brusel

FIN25

Ministerští auditoři narazili. Tesco SW podala trestní oznámení

Na ministerstvu pro místní rozvoj zasahovala kvůli IT zakázce policie

  • Našli jste v článku chybu?