Téměř po třech letech od zatčení a vzetí do vazby dnes padne prvoinstanční rozsudek nad exministrem zdravotnictví a středočeským hejtmanem Davidem Rathem. Vraťme se o ty tři roky zpět.
I když se to dnes nezdá, Rath patřil na jaře 2012 k nejvlivnějším politickým figurám. Předně byl hejtmanem jednoho z největších krajů, v němž si získal podporu populistickým rušením poplatků v nemocnicích a příspěvky na dopravu.
Podstatnější bylo, že Rath byl současně poslancem a pravou rukou šéfa parlamentní opozice a předsedy ČSSD Bohuslava Sobotky. Po vítězství nad Michalem Haškem na brněnském sjezdu na jaře 2011 si Sobotka k sobě neformálně vzal Ratha jako toho, kdo bude místo něj dělat silná prohlášení a zároveň se postará o stranické finance. Na to se už dnes skoro zapomíná.
Byl to také Rath, kdo první přišel s nápadem, že kandidátem ČSSD do prezidentských voleb v lednu 2013 má být Jiří Dienstbier mladší. Těsně před zatčením tak před Rathem stály dvoje volby, ty hejtmanské na podzim 2012 a prezidentské o pár měsíců později. Pro stranu v opozici je pochopitelně vždycky složitější shánět peníze na volby, a Rath měl proto plné ruce práce.
Pochopitelně to souviselo s jeho politickými ambicemi, protože jak pár měsíců před zatčením řekl v rozhovoru pro Reflex, už nechce být v příští vládě ministrem zdravotnictví, ale řídit „silové“ ministerstvo vnitra. Tedy být nepřímým nadřízeným těch, kteří ho už v té době vyšetřovali.
Několik záhadných momentů
Na průběhu vyšetřování je dodnes záhadných několik momentů. Předně způsob zahájení, kdy bývalý policista přijde s dokumenty na nejvyšší státní zastupitelství, tam ho přijme druhý muž tamní prokuratury a společně udělají výpověď, která – když ji čtete – připomíná detailní popis všech aktivit. Ještě podivnější je – a uznal to i Ústavní soud – přesun kauzy do severočeského kraje, kde je případ přidělen Lence Bradáčové, která to záhy využije jako marketingový nástroj své kariéry. Když opadne mediální zájem, předá spis středočeským státním zástupcům.
Z dosavadní obžaloby je patrné, že šetření ministerstva financí ani středočeský audit nezjistily žádnou škodu ani nesrovnalosti, a tak Rath nebude pravděpodobně odsouzen za ovlivňování veřejných zakázek, ale pouze za úplatky ve výši kolem 16 milionů korun. Co proti němu vypovídá?
Předně odposlechy, které byly nasazeny v historii policie v dosud nevídané míře. Dalším důkazem je krabice s několika miliony, s níž byl zatčen před domem spolupachatelů Kottových. Vyvolává to otázky, co to bylo za peníze a kde se vzaly, když veřejné zakázky nebyly nijak dramaticky předraženy? Odpovědět by snad mohli majitelé stavebních firem, kteří mají často v rozpočtu, stejně jako na Západě, jedno až tři procenta na výdaje spojené se získáním zakázky. Někde za to mohou postavit dětské hřiště, dát do nadace spojené s obcí a krajem nebo … na stranický provoz a zabezpečení vlivných lidí. Uvidíme, zda soudce dnes tyto otázky zodpoví.
Autor je komentátor Reflexu
Čtěte také:
Domluvil jsem. Rath řečnil 11 hodin, na rozsudek si počká týden
Obhájkyně Ratha: Není jediný důkaz, žádám zproštění obžaloby