Menu Zavřít

Bohumil Pečinka: Praha aneb Mnoho povyku pro nic

14. 8. 2015
Autor: Michael Tomeš, E15

Začátkem týdne rozjela média velkou informační kanonádu, jejímž obsahem bylo, že padne politické vedení Prahy. Nebo bude přinejmenším odvolán radní Matěj Stropnický. První se nestane určitě a druhé asi také ne. Proč?

Pád pražské koalice (ANO, ČSSD, STAN, KDU-ČSL a zelení) je nereálný, protože každému ze subjektů toto uspořádání vyhovuje. Babišovci získali vládu nad městem sice spíš z leknutí, ale dnes si ji chtějí udržet, protože hlavní město je pro ně voličsky důležité.

Ještě radostnější nálada je v pražské ČSSD. Vzhledem k nezkušenosti zbylých zastupitelů politici sociální demokracie otevřeně říkají, že se jim od roku 1998 nikdy tak dobře nevládlo. Třetí magistrátní síla (Trojkoalice) je ve skutečnosti hodně umělý útvar a lidovci se Starosty a nezávislými klidně nechají kontroverzní zelené jejich osudu, jen aby „byli při tom“.

Navíc neplatí novinářská fráze, že magistrátní koalice má většinu jednoho hlasu. Kolem primátorky Krnáčové už delší dobu rotují zastupitelé z jiných stran. Takže nejvíc by pád pražské „vlády“ vyhovoval křídlu TOP 09 kolem exlidovce Jiřího Nouzy, který kromě zákulisních dohod a špatně napsaných smluv o tunelu Blanka ničemu jinému pořádně nerozumí. Takže mu zbývá spousta času na poziční hry.

Otřesy na pražském magistrátu se odehrávaly na zástupném problému symbolizovaném střetem radního Stropnického a primátorky Krnáčové. Předmětem byly Pražské stavební předpisy, do nichž Stropnický v souladu s programem zelených prosadil několik ekologicky nákladných opatření. Silnějším důvodem však možná bylo, že se pustil do střetu s ministryní Šlechtovou z ANO, která pohrozila své stranické kolegyni Krnáčové, že hlavní město o své speciální stavební předpisy přijde.

Nemá pravdu například Erik Best, který píše, že příčinou byla regulace billboardové reklamy. Předpisy ve verzích Stropnického i Krnáčové jsou totiž stejné. Základní tezí je, že ve městě nemůže být reklama nad čtyři čtvereční metry a velké plochy musejí být minimálně sto metrů od sebe.

Podstata celého sporu je jiná: ČSSD na pražském magistrátu fakticky vládne, ANO se plácá ve vnitřních problémech a do toho má v koalici zeleného, který se chce politicky chovat jako zelený, čímž vystraší část developerů. Pak poslouží záminka, že někdo nekomunikuje s radou nebo neodpovídá na dopisy ministerstva pro místní rozvoj. Důvod pro krizi je na světě.

Suma sumárum: amatéři si hrají na politiku, pak někdo připraví stavební předpisy, část vlivných developerů zatlačí na vedení Prahy a odtud vzejde nápad – udělejme z radního Stropnického beránka, co z nás sejme naše hříchy. Pak ho zbaví části kompetencí a čekají, kdy to sám položí. Pokud mladému radnímu neprasknou nervy a ve funkci vydrží, bude všechno, jako bylo. Jen ty stavební předpisy budou mírně vnímavější vůči světu betonu a malty.

Autor je komentátorem týdeníku Reflex


Čtěte také:

Piráti: Stavební předpisy nevznikly v kanceláři Krnáčové. Máme důkaz

MM25_AI

Starostové: Krnáčové nejde o stavební předpisy, ale o spory se Stropnickým

Napsali pražské stavební předpisy developeři? Stropnický chce znát autory

  • Našli jste v článku chybu?