Menu Zavřít

Bohumil Pečinka: Praha v rukou Pirátů

4. 12. 2015
Autor: ČTK

Chronické nevládnutí na pražském magistrátu na chvíli překryla zpráva, že zastupitelský klub komunistů v čele se stalinistkou Martou Semelovou poprvé od listopadu 1989 podpoří pražský rozpočet. Je to předzvěst budoucího podílu KSČM na vládě v Praze?

Praha je jedním z desítek měst, kde se lámou koalice. Ve většině případů je příčinou vzpoura tradičních stran proti neumětelství lidí z ANO. V Praze je to složitější. K Babišovu hnutí se pevně přimkla ČSSD. Neumětelství ANO v čele s primátorkou Krnáčovou jim vyhovuje, protože jim osm mandátů z celkových 65 zajišťuje kontrolu nad všemi důležitými pákami vládnutí.

Výsledkem jsou dva silné bloky – ANO a ČSSD versus TOP 09, Trojkoalice a ODS – a mocenský pat. Ten při schvalování rozpočtu rozsekl Karel Březina jako nejobratnější pražský politik současnosti tím, že získal na svou stranu komunisty. Ti v zákulisí slíbili podporu i případné nové radě. Pat se stává téměř dokonalým.

Rozhodnutí o další vládě v Praze se tak přesouvá do rukou čtyř zastupitelů z řad Pirátů. Je to zvláštní – chaotičtí Piráti mají zklidnit chaotickou situaci. To nemůže dopadnout dobře pro žádný z mocenských bloků. To platí i pro TOP 09, pod jejímž vedením byla povalena pražská koalice, ale nová rada ne a ne vzniknout. V kuloárech sobotního sněmu TOP 09 se dokonce říkalo, že není problém držet dosluhující sestavu v nestabilitě a pokračovat v její kritice. Jenže tato strategie funguje jen omezenou dobu. A ta se už topkařům začíná krátit.

Boj proti chaosu

Zastupitelé, kteří dělali převrat ve jménu „boje proti nekompetentnímu vedení a chaosu“, se postupně stávají spíše producenty zmatků. Jestli do měsíce neslepí funkční model vládnutí, zůstane jim v rukách černý Petr. A ostatní strany se proti nim budou vymezovat ve jménu „boje proti nekompetentnímu vedení a chaosu“.

Před Prahou jsou dnes jen špatná krátkodobá řešení. A jedno střednědobé, které může i nemusí vyjít, ale přece jen dává nějakou šanci – předčasné volby. Tím spíš, že pražský magistrát plní v systému státní správy a samosprávy roli kraje, ale volby do něj neprobíhají souběžně s krajskými, jejichž termín je v říjnu příštího roku. Praha má politický extrabuřt, který vytváří nerovné postavení vůči ostatním regionům, které mají jiný volební cyklus a jejichž zastupitelstva se volí podle jiného zákona.

Výhodou volebního zákona do krajů je i to, že mírně zvýhodňuje větší strany, aby mohly vytvořit silnější koalice. To je přesně to, co dnešní Praze zoufale chybí.


Čtěte také:

FIN25

Pražská TOP 09 jedná o koalici s ANO. Bez Krnáčové

ČSSD dostala nabídku zapojit se do rodící se pražské koalice

  • Našli jste v článku chybu?