Menu Zavřít

Boj jednatelů

24. 5. 2002
Autor: Euro.cz

Televize Nova

PRAHA (zdf) – Na Nově jde do tuhého. Vyšetřování případu Vladimíra Železného se blíží do finále a mělo by do poloviny června skončit, jak prohlásil náměstek policejního prezidenta Miroslav Antl minulý týden v rozhovoru pro rozhlasovou stanici BBC. O jeho dalším osudu tak brzy rozhodne státní zastupitelství.
O vlásek slabší je pozice Železného coby generálního ředitele Novy. Už v lednu dal Peter Kršák, jeden ze společníků firmy CET 21 držící licenci k vysílání, šéfovi televize okamžitou výpověď z důvodu vážného porušování pracovních povinností (EURO 2/2002). Ačkoliv Vladimír Železný alespoň navenek nebral tuto výpověď vážně, Kršák týdeníku EURO potvrdil, že na ní trvá. Jeho slova mají přitom nyní právně větší váhu než na počátku roku. Nova sice ústy svého mluvčího zpochybnila Kršákovy kroky jako neplatné, protože jej valná hromada měla v červnu roku 2000 odvolat z postu jednatele, jenže Kršák naopak tvrdí, že dané setkání akcionářů vůbec neproběhlo (EURO 3/2002). Rejstříkový soud dal nedávno zapravdu Kršákovým argumentům, když jej 19. dubna zapsal coby jednatele firmy CET 21. „Železný není oprávněn řídit televizi Nova,“ potvrzuje jednatel CET 21 Peter Kršák. Navíc hodlá vyvodit důsledky z porušení zákonné povinnosti předložit valné hromadě k projednání účetní závěrky.
Boj o moc na Nově vrcholí na všech frontách. Na dubnové valné hromadě dřívější servisní České nezávislé televizní společnosti zástupci CET 21 odvolali jednatele Jana Vávru, Milana Cimirota a Martina Radvana, reprezentující americkou CME, a namísto nich dosadili svého člověka Jana Kynčla. Železný si myslí, že by tento krok mohl ovlivnit arbitráž vedenou proti českému státu. CME totiž drží v ČNTS 99 procent hlasů a CET 21 odvolala jednatele svým jediným procentem s tím, že američtí partneři řádně nesplatili svůj vklad do společnosti. Železný tak do hry vrátil kauzu krabice od bot plné účtenek za taxíky a spropitné, jež CME údajně do servisní organizace Novy investovala. Američané dubnové hlasování zpochybňují, a pokud je napadnou, bude muset soud rozhodnout, zda řádně splatili svůj vklad – a potažmo tedy, zda byly jejich investice v Česku skutečně poškozeny.
Do zápolení jednatelů navíc opět vstupuje Rada pro rozhlasové a televizní vysílání, která se 28. května hodlá zabývat tím, do jaké míry je za „útočné“ formulace proti ní v tiskových vyjádřeních CME zodpovědný její mediální zástupce Michal Donath a zda jej žalovat. Například v tiskové zprávě ČNTS z počátku dubna Donath cituje šéfa CME Freda Klinkhammera, který tvrdí, že pasivita radních dokazuje, že spolupracují se Železným namísto toho, aby se chovali jako nezávislý regulátor.

  • Našli jste v článku chybu?