Menu Zavřít

Boj o křeslo

12. 1. 2006
Autor: Euro.cz

ČSOB Asset management vyzvala ke sloučení profesních asociací

Vítěz komunikační aktivity mezi manažery investičních společností a asociací tyto organizace zastřešující je zatím jeden - Česká pošta, která nezpochybnitelně těží v podobě poštovného ze zvýšené korespondenční aktivity šéfů asociací AFAM (Asociace fondů a asset managementu - bývalý UNIS - více EURO 2/2006) a AKAT (Asociace pro kapitálový trh). Ten, komu by měl šéf pošty Karel Kratina poděkovat, je Josef Beneš, šéf ČSOB Asset Management. Beneš, který je sám místopředsedou představenstva AFAM, vyzval v dopise ze 4. ledna šéfy AKAT Martina Fuchse a AFAM Martina Burdu k vytvoření nové jednotné profesní organizace. „Jako členové obou organizací chceme v maximální míře podpořit snahu o jejich sjednocení ideálně ústící ve vytvoření nové jednotné organizace. Do takovéhoto uskupení jsme připraveni vstoupit se všemi našimi aktivy pod správou, tedy zahraničními fondy, domácími fondy a kompletní správou majetku,“ napsal Beneš.

Během týdne měl na stole odpovědi od obou organizací. Zatímco AKAT považuje sloučení za užitečné a navrhuje o něm začít jednat, AFAM úvahy o slučování rázně odmítl. „Nehodláme rozšiřovat aktivity AFAM. Domníváme se, že úžeji vymezený cíl umožní AFAM pracovat efektivněji v oblastech, které jsou pro oblast fondů a asset managementu klíčové, například novela zákona o kolektivním investování nebo přípravné práce na penzijní reformě,“ reagoval Martin Burda, který kromě AFAM šéfuje investicím v České spořitelně.

Platforma jsme my.

Vedení AFAM, především Burda a místopředseda Roman Pospíšil z Pioneer Investments, se domnívají, že jedinou možnou formou integrace je individuální vstup nových subjektů do AFAM. Zatím tak ale učinily jen „Burdova“ Česká spořitelna a „Pospíšilův“ Pioneer Asset Management. Tyto formy ale nepředstavují pro trh ten správný signál, že stojí za to o členství uvažovat. Tím by byl například vstup České pojišťovny nebo již zmíněného ČSOB AM. Současný spor o budoucí směřování AFAM je pokračováním sporu, který v organizaci trvá již další dobu. Prolínají se v něm rozpory osobní a profesionální, jen jednotliví aktéři vědí, která ze složkek je výraznější. Původně zvažoval Beneš z AKAT i AFAM s ČSOB vystoupit, a tím obě profesní organizace donutit k jednání.

MM25_AI

Nezvolen.

Josef Beneš loni v říjnu kandidoval s podporou všech velkých investičních společností v zemi na šéfa UNIS. Nakonec nebyl zvolen a jako řešení patové situace, kdy stejný počet hlasů dostal Beneš i Pospíšil, byla kandidatura Martina Burdy z České spořitelny. „Mojí vizí bylo organizaci výrazně zeštíhlit, omezit její aparát a více zapojit do činnosti lidi z jednotlivých firem. Navrhoval jsem, aby funkce šéfa organizace každoročně rotovala mezi členy. Za zbytečné považuji členství v mezinárodní asociaci EFAMA (European Fund and Asset Management Association). Jejími členy jsou naše mateřské firmy, nevidím důvod platit této organizaci za členství dvakrát,“ řekl týdeníku EURO Beneš. Jeho představa ale nenalezla mezi členy AFAM podporu a Beneš od té doby přestal s asociací komunikovat. „Moje vize nezvítězila, nemám čas schůzovat, ve volném čase se chci věnovat pouze své rodině a sportu. Nevidím důvod se podílet na něčem, s čím nesouhlasím,“ argumentuje. Ostatní členové AFAM a účastníci říjnové volby ale jeho současný postoj a volání po založení nové organizace považují za odvetu za nezvolení. „Čas mi dá za pravdu, opravdu nechci být a nebudu šéfem žádné asociace, svou kariéru dělám ve firmě, nepotřebuji k tomu profesní sdružení,“ vyvrací domněnku šéf ČSOB AM.

Dávalo by to smysl.

Sloučení nebo výrazně užší spolupráce než čtvrtletní výměna dat, by přitom dávaly smysl. Od dubna například jako poradní orgán bankovní rady ČNB, nového jednotného regulátora finančního trhu, vznikne sedmičlenný Výbor pro finanční trh. V něm má reprezentant kapitálového trhu rezervované jedno místo, stejně jako zástupci bank (bankovní asociace) nebo pojišťoven (asociace pojišťoven). Bude zajímavé sledovat, kdo se oním reprezentantem kapitálového trhu stane. AKAT reprezentuje několikanásobně více majetku a přes tři desítky členských firem. Jako profesní sdružení je ale méně aktivní než AFAM, jehož členy je v současnosti deset firem. Obě sdružení přitom zřejmě navrhnou do výboru svého kandidáta a bude záležet jen na poslancích rozpočtového výboru a doporučeních ČNB a ministerstva financí, koho vyberou.

  • Našli jste v článku chybu?