Euronext, LSE
FRANKFURT, LONDÝN (CNNfn, Reuters, čtk) – Euronext, evropská akciová burza, která vznikla propojením trhů v Bruselu, Paříži a Amsterodamu, minulý týden veřejně prohlásila, že bude hrát zásadní roli při konsolidaci akciových burz v Evropě. V této souvislosti zdůraznila, že velice pozorně sleduje, jak se londýnská burza (LSE) bude bránit nepřátelskému převzetí ze strany švédské OM Gruppen. Česká tisková kancelář přinesla dokonce zprávu, že Euronext má již tento týden předložit nabídku na převzetí LSE. Odvolávala se přitom na německé zdroje, jmenovitě na časopis Focus.
Jean–Francois Theodore, stojící v čele Euronextu, pro CNN prohlásil, že Euronext je nejsilnějším konsolidačním činitelem Evropy (na poli burz). A dodal, že „Londýnská burza je převelice důležitou evropskou burzou, už jen její jméno něco znamená .
Na začátku září zkolabovalo jednání o propojení Londýna s Frankfurtem. Vzápětí se pod dojmem nejrůzněj–ších prohlášení z Frankfurtu začalo spekulovat, že se Frankfurt pokusí proniknout do Londýna tak, že podá nabídku společně s burzami v Miláně a v Madridu. Agentura Reuters přitom citovala „vysoce postavený zdroj z Frankfurtu, který tvrdil, že není potřeba spěchat, protože žádní rivalové nejsou na obzoru. Buď zdroj, nebo Reu–ters se zmýlili: ještě ani neutichly ohlasy frankfurtsko-londýnského debaklu a na Londýn najela švédská OM Gruppen. Je připravena Londýn převzít nepřátelskou cestou. CNN tvrdí, že už tento týden LSE zkonkretizuje kroky, kterými se bude skandinávskému výpadu bránit: Zřejmě podle toho, jak se bude boj vyvíjet, bude postupovat Euronext. O něm a o jeho budoucnosti se velice pochvalně vyjádřil pro CNN šéf newyorské burzy Richard Grasso, který dokonce řekl, že Euronext vytváří standard, který by měli ostatní následovat. Nelze však zapomínat, že NYSE a Euronext spolupracují na budoucím založení společného trhu. Tržní kapitalizace NYSE na konci loňského roku překračovala jedenáct miliard dolarů, tržní kapitalizace Londýna, o který se dnes tak bojuje, nedosahuje ani tří miliard.