Po dekádách privatizace Berlín odkoupil od společnosti Predac 670 bytů na třídě Karla Marxe. Snaží se tím bojovat proti gentrifikaci oblasti a rostoucím cenám nájmů v soukromých bytech. Cenu transakce strany nezveřejnily, podle odhadů ale může dosáhnout až 100 milionů eur (2,6 miliardy korun).
Byty původně plánoval Predac prodat největšímu berlínskému vlastníkovi realit firmě Deutsche Wohnen. Po řadě protestů nájemníku, obávajících se růstu nájmů, se do sporu vložilo vedení města a byty nakonec odkoupilo samo, napsal list The Guardian. Byty získal státem vlastněný fond Gewobag.
Odkup bytů je součástí plánu radnice, který má za cíl znovu získat bytový fond, ten byl přitom dříve privatizován. Bydlení musí být pro obyvatele Berlína i nadále dostupné, řekl starosta města Michael Müller. „Proto budeme pokračovat v odkupech bytů, tak aby město znovu získalo kontrolu nad trhem s nemovitostmi,“ dodal Müller. Berlín privatizoval bytový fond v devadesátých letech.
Souhlasíte s tím, aby v situaci bytové krize byly nevyužívané byty vyvlastňovány?
S bytovou krizí se potýkají i další Evropské státy. Například v Londýně rostou platy státních zaměstnanců mnohem pomaleji než inflace, zejména náklady na bydlení. Podle analýzy poradenské společnosti PricewaterhouseCoopers tím trpí především mladí lidé, kteří za bydlení utrácejí více než polovinu platu. Horní hranice dostupného bydlení je přitom 30 procent ročního hrubého příjmu.
Energie do rukou lidí: španělská města se uchylují k radikální zelené politice
Další možností vedle odkupu je vyvlastnění prázdných domů či bytů. V jednom případě k němu už přistoupil právě Berlín a naposledy také Barcelona. Ta začala vyvlastňovat dlouhodobě prázdné nemovitosti. Katalánské úřady mohou podle zákona z roku 2006 vyvlastnit byty, které jsou ve firemním vlastnictví a zároveň jsou alespoň dva roky prázdné. Městské rady to mohou zjistit na základě neexistujících plateb za služby.
Podobným způsobem chtěli mapovat prázdné byty v Praze i Piráti. V dubnu letošního roku navrhovali analýzu s pomocí anonymizovaných dat z elektroměrů. Proti záměru se postavil koaliční partner Pirátů TOP 09.
Vedení Prahy nakonec po vlně kritiky od plánu ustoupilo. Pražská koalice se nicméně shodla na tom, že prázdné byty v metropoli představují problém.
Dále čtěte:
Svět naruby: levičáci z Berlína bojují za zrušený supermarket Aldi
Ještě zelenější Evropa: posílená frakce slibuje radikálnější politiku
Berlín reaguje na nedostatek bytů, na pět let zmrazí nájemné
Čím dál nedostupnější bydlení: Praha už je dražší než Mnichov
Cena za úspěch. Pražské nemovitosti se stávají trofejními aktivy
Praha odebere městské byty soudcům a státním zástupcům. Pronajme je sociálně slabým