Británie chce nařídit svým zámořským územím, jako jsou Kajmanské ostrovy a Britské Panenské ostrovy, aby do konce roku 2020 zveřejnila tajné informace o vlastnictví firem. Nařízení je součástí opatření pro boj s korupcí a daňovými úniky. Rozhodnutí je považováno za velké vítězství bojovníků proti neplacení daní a praní špinavých peněz.
Několik politiků z britské vládnoucí Konzervativní strany se spojilo s opozičními labouristy v podpoře změn, které se již dříve snažil prosadit bývalý premiér David Cameron. Ten ale narazil na odpor těchto území. Státní tajemník britského ministra zahraničí Alan Duncan v parlamentu řekl, že vláda podpoří návrh poslanců, kteří požadují vytvořit centrální registr vlastníků firem v těchto územích, informovala agentura Reuters.
„To je zpráva, na kterou jsme čekali,“ uvedl Simon Kirkland z charitativní organizace Christian Aid. „Je to velký krok vpřed v boji proti neplacení daní, daňovým únikům a korupci, které jsou pro rozvojové země takovou zátěží,“ dodal.
Premiér Britských Panenských ostrovů řekl, že je vývojem v Londýně „hluboce znepokojen“ a novou politiku transparentnosti označil za vadnou. „Není to jen porušení důvěry, zpochybňuje to náš vztah s Velkou Británií a ústavní práva občanů Britských Panenských ostrovů,“ uvedl.
Kde nejlépe ukrýt majetek: Ve Švýcarsku a Spojených státech
Zámořská území a korunní dependence se dostala pod rostoucí tlak, aby zjistila, kdo stojí za společnostmi s anonymním vlastnictvím. Taková tajemství napomáhají praní špinavých peněz, daňovým únikům a korupčnímu zneužívání veřejných prostředků z rozvíjejících se ekonomik. Mnoho těchto oblastí má velký sektor finančních služeb díky nízkým daním a nedostatečné transparentnosti v oblasti vlastnictví podniků.
Navzdory opakovaným výzvám, aby se tato území více otevřela je po nich požadováno jen to, aby zveřejnila informace o skutečných majitelích firem orgánům činným v trestním řízení a jen v případě, že jsou o to požádána.
Čtěte dále: