Menu Zavřít

Boj proti skokovému růstu elektřiny

13. 7. 2007
Autor: Euro.cz

Energetická burza Praha

FIN25

Energetická burza Praha (PXE), která začne obchodovat v úterý 17. července, přichází s překvapivou ideou. Hodlá zvýhodnit obchodníky, kteří budou nakupovat proud pro domácí trh. Od 25. července bude obchodovat dvouleté kontrakty, v nichž bude cena dodávky elektřiny pro rok 2008 zafixována pevnou cenou 50,42 eura za megawatthodinu. Cena druhé části - dodávky na rok 2009 - bude vznikat na trhu. Cenu pro rok 2008 burza odvodila z průměru cen na německém trhu, od něhož odečetla cenu za přenos elektřiny z Česka do Německa a do Rakouska. Je to o čtrnáct procent více, než za kolik byly na velkoobchodních aukcích letošní dodávky.
Předseda burzovní komory Energetické burzy Praha Petr Koblic si od komplikované konstrukce slibuje, že omezí velké výkyvy ceny v počátcích obchodování a sníží vliv spekulantů. Pro Hospodářské noviny Koblic uvedl: „Dalo by se říci, že plníme jakousi sociální funkci. Chtěli jsme předejít tomu, aby v prvním roce fungování trhu došlo k extrémním výkyvům, proto jsme cenu zafixovali.“
Koblic týdeníku EURO řekl, že slova o sociální funkci burzy byla míněna jako vtip. Nicméně potvrdil záměr zvýhodnit ty obchodníky, jež budou nakupovat pro domácí trh. „Spekulanti, kteří by si chtěli elektřinu na pražské burze koupit a prodat v zahraničí, ponesou mnohem větší riziko. Nebudou totiž znát ceny přeshraničních přenosových kapacit, jejichž aukce pro roky 2008 a 2009 teprve proběhnou.“ Podle Koblice dokonce ani nebudou mít jistotu, že se jim podaří přenosové kapacity získat a proud exportovat.
Konstrukci dvouletého kontraktu s fixní cenou na rok 2008 chválí mluvčí ministerstva průmyslu a obchodu Tomáš Bartovský: „Žádný stát nedopustí prudké zvýšení ceny elektrické energie, proto zvolený mechanismus nastavení ceny pro zahájení obchodování se silovou elektřinou na burze považujeme za rozumný.“
Evropská komise vzápětí oznámila, že prověří, zda fixace ceny pro rok 2008 neodporuje unijním předpisům. Komise však v unii prosazuje neregulovaný trh. „Stanovení ceny hodláme prošetřit. Záleží hlavně na důvodu, který k tomu v Česku vedl, a ten zatím oficiálně neznáme,“ řekl HN Ferran Tarradellas Espuny, mluvčí eurokomisaře pro energetiku Andrise Piebalgse.
Předseda PXE Koblic zatím dotaz z Evropské komise neobdržel, dle něj s tím však ČR nebude mít problém. „Kontrakt, který obchodníci uzavřou, je dvouletý. Pevně stanovená je pouze cena na příští rok, v roce 2009 ji určí trh. Nedojde tedy k situaci, že bychom nějakým způsobem upravovali trh, tedy ovlivňovali nabídku nebo poptávku,“ dodal Koblic s tím, že hodlá Evropské komisi nový systém vysvětlit. „Dvouleté kontrakty se zafixovanou cenou za elektřinu na rok 2008 budou obchodovány jen jeden měsíc, do 27. srpna. Chtěli jsme zamezit spekulativním nákupům a zmírnit dopady přechodu od aukčních prodejům k burzovním,“ dodal mluvčí burzy Jiří Kovařík. Na konci srpna tak hodlá burza přejít do standardního režimu, kdy bude nabízet i dodávky elektřiny po měsících, čtvrtletích a celých rocích se zcela tržně určenou cenou.
Analytici oslovení ČTK se shodují, že nejde o zcela standardní postup. „Pohnutky burzy přesně chápu. Mediální tlak na burzu a ČEZ by oznámením skoku cen energií o více než dvacet procent byl nejspíše natolik mimořádný, že by zastínil pozitivní dopady vzniku této instituce, tedy transparentní tvorbu velkoobchodní ceny elektřiny pro ČR,“ řekl analytik Jan Procházka z Cyrrusu. A dodal, že „burza jinou možnost neměla a je až s podivem, kolik si dala práce s vymýšlením varianty, jak zabránit růstu ceny, nicméně žádný z pánů Koblic, Roman či Říman stejně není schopen zastavit dlouhodobý růst cen energií, neboť elektřina Evropě opravdu výrazně chybí“,
Burza minulý týden podepsala smlouvy s prvními dvěma účastníky obchodování - s energetickými společnostmi Pražská energetika a ČEZ. Očekává, že na ní bude s elektřinou obchodovat zhruba 25 obchodníků. Tuzemský dominantní výrobce elektřiny ČEZ na burze nabídne zhruba 40 procent produkce.

  • Našli jste v článku chybu?