Předchozích čtyřiadvacet misí zvládl na jedničku, ta s pořadovým číslem 25 však může být přeci jen nad jeho síly. James Bond se má na filmová plátna vrátit po několika odkladech, ne vždy způsobených koronou, letos na podzim. Konkrétně pak 30. září doma ve Velké Británii a 8. října také ve zbytku světa, Českou republiku nevyjímaje. Úkoly přitom bude mít hned dva – vypořádat se s nevyzpytatelným zločincem v podání oscarového Ramiho Maleka a vydělat studiím MGM, respektive Universal přinejmenším 928 milionů dolarů (zhruba 20,1 miliardy korun). V opačném případě by totiž jeho dobrodružství s názvem Není čas zemřít skončilo v červených číslech.
K uvedené cifře se analytici dostali poměrně prostě, a sice sečtením všech dosavadních nákladů, které si nová bondovka vyžádala a díky nimž se stala dosud tou nejdražší vůbec.
Problémy od samého počátku
Pětadvacátý filmový příběh agenta s povolením zabíjet měl původně natočit známý britský režisér Danny Boyle (ten, který měl na svědomí například zahajovací ceremoniál letních olympijských her v Londýně 2012). Z toho ale v průběhu roku 2018 kvůli jeho tvůrčím neshodám s producenty Michaelem G. Wilsonem a Barbarou Broccoli sešlo, a tak se muselo začít nanovo. Snaha o spolupráci s Boylem stála tehdy studio dle neoficiálního, leč dobře informovaného webu o Jamesi Bondovi MI6-HQ 17,44 milionu liber.
Vedle nového režiséra, kterým se nakonec stal Američan s japonskými kořeny Cary Joji Fukunaga, museli oba producenti hledat též nové datum premiéry. To následně stanovili na duben roku 2020. Proč byl tento termín a také další dva pozdější nakonec pasé, není potřeba znovu vysvětlovat. Problémem MGM nicméně bylo, že i když ležel natočený film již dávno v sejfu, náklady spjaté s jeho výrobou dále rostly – vinou odkladů studio eviduje za každý měsíc, kdy není zmíněná bondovka v kinech, na svůj vrub úroky ve výši jednoho milionu dolarů. Jinými slovy, podle finančních výkazů předložených britským úřadům vzrostly náklady na poslední snímek s Danielem Craigem v roli agenta 007 z původních 199,5 milionu liber na aktuálních dvě stě dvacet šest. To v přepočtu na dolary dělá dle nynějšího kurzu částku 314 milionů (přibližně 6,8 miliardy korun).
Číslo uvedené výše však ani zdaleka není konečné. Je k němu totiž potřeba ještě připočíst náklady na propagaci chystaného trháku. Konkrétní sumu si filmová studia tradičně nechávají pro sebe, nicméně dle odhadů analytiků by se v Bondově případě mohla pohybovat na úrovni dalších 150 milionů dolarů. Někteří experti hovoří dokonce až o dvou stech.
Ve Velké Británii má práva ke špionovi, který miloval desítky žen, ale ženatý byl pouze jednou, zmíněné studio MGM, jejž nedávno odkoupila společnost Amazon Jeffa Bezose. Jinde ve světě je ovšem agent operující v tajných službách Jejího Veličenstva majetkem Universalu. Náklady na propagaci si proto mezi sebou rozdělí. Což však nic nemění na situaci, že celkově vzato vyšla dosud filmaře jeho nejnovější mise minimálně na 464 milionů dolarů (lehce přes deset miliard korun).
Pozornému čtenáři jistě neuniklo, že ona 464milionová částka představuje přesně polovinu té, která byla uvedena v úvodu článku. I to má pochopitelně své opodstatnění. Tržby reportované multiplexy, jimiž se filmaři obvykle chlubí, se totiž nerovnají tomu, kolik za uvedení snímku na plátna nakonec dostanou. Ve skutečnosti si obě strany, tedy jak kina, tak filmová studia, tyto peníze dělí zhruba půl na půl. Voila! 928 milionů dolarů potřebných k překonání takzvaného bodu zvratu je rázem na světě.
I když i to se snadno řekne, ale o poznání hůř udělá. Za období pandemie se takovým cifrám žádný dosud vydaný blockbuster ani zdaleka nepřiblížil. Původní odhady analytiků zněly tak, že miliardovou hranici překoná nejnovější „díl“ akční série Rychle a Zběsile. Podle informací serveru Express.co.uk z minulého týdne si ale Vin Diesel a spol. do té doby vyjezdili pouze něco kolem 660 milionů dolarů. A tápou také další hollywoodské bijáky v čele s dlouho očekávanou Black Widow. To vše proto, že se lidé ještě stále nestihli do kinosálů vrátit v tak hojném počtu, v jakém je navštěvovali před necelými dvěma lety.
Úkol, který před sebou slavný James Bond má, by se tak dost možná hodil spíše pro jiného tajného agenta – jeho amerického „kolegu“ Ethana Hunta, který se na podobně nemožné mise specializuje již od roku 1996. A uvědomují si to nejspíš i zástupci obou studií, neboť podle serveru Movieweb.com se už začalo spekulovat o dalším možném odložení.