Menu Zavřít

Booka Shade: Lidé nemají rádi změny, ale nechtějí se ani přejídat

17. 7. 2017
Autor: archiv

Sobotní vystoupení německé legendy techhouseové taneční hudby na Colours of Ostrava bude možná pro spoustu lidí překvapením. Booka Shade totiž výrazně zjemnili a zpomalili. “Chceme prozkoumat i jiné oblasti hudby,” popisuje v rozhovoru Arno Kammermeier.

Letos vydaná deska Galvany Street způsobila poměrně velký rozruch. Prý to byl vždycky váš sen natočit pomalejší diskoalbum.

Pravda! Naše předchozí nahrávky byly vždy především o tanci a technu, o pomalejších a atmosférických písních jsme vždy jen snili. Takže na Galvany Street se soustředíme na klasické diskobeaty. A pro tenhle experiment jsme našli i několik dobrých zpěváků.

Znamená to, že taneční hudby dělané na počítači už máte plné zuby?

Za ty roky jsme prozkoumali hodně věcí a jsem hrdý, co všechno jsme s Bookka Shade dokázali. A teď chceme zase něco jiného. Nezřekli jsme se taneční hudby, ale pro Galvany Street jsme si dali výzvu znít jinak než dřív.

Takže jste se obrátili do 90. let.

Vlastně jsme z téhle éry čerpali vždy, stejně jako z doby new wave z 80. let. Je to slyšet v našich raných techno nahrávkách. Ale neděláme retro hudbu, vždy chceme být čerství. Náš cíl je pokaždé stejný - aby se naše hudba dala poslouchat mnoho let a nevyčpěla.

Jak to bylo s načasováním vydání Galvany Street? Proč ta chvíle přišla právě nyní, deset let po vydání přelomové nahrávky Movement?

Loňskými oslavami desátých narozenin desky Movement jsme uzavřeli jednu kapitolu a zadívali se do budoucnosti. Na Galvany Street jsme ale pracovali tři roky, takže to nebylo žádné zběsilé rozhodnutí.


Čtěte rozhovor s Darkstar:

Nenápadná hvězda Colours of Ostrava: Baví nás malá města, tvrdí Darkstar

 Darkstar


Jsou na váš obrat připraveni fanoušci?

Nevím. Lidé nemají rádi změny, ale zároveň se nechtějí ničeho přejíst. Takže musíš dělat, co cítíš, že je správné, a doufat, že to lidi přijmou. Děláme teď jen živá vystoupení a první evropské koncerty ukázaly, že fanoušci ještě naši novou hudbu nemají naposlouchanou. Už ale po druhém songu si to začínají užívat. Navíc jsme připravili mix starých i nových skladeb.

WT100

Stejné to bude i na Colours of Ostrava?

Určitě. Navíc tyhle festivaly, kde se v programu střídá taneční hudba s živou muzikou, teď vyhledáváme. Myslím si, že tam dobře zapadneme.

Jsou Booka Shade svým hudebním obratem ojedinělí, nebo teď německá elektronická scéna zažívá podobných „zemětřesení“ víc?

Třeba David August z vydavatelství Diynamic zkouší zajímavé odnože elektronické hudby. Všude v hudbě se něco děje a už to není jen o tom, že je jeden trend a v tom jedou všichni. Každý si hledá svou cestu. A nejen v Berlíně. Booka Shade nikdy nechtěli uvíznout v jedné škatulce. Třeba náš pomalý song Body Language taky působil překvapivě a zabralo trochu času, než mu lidi porozuměli. Vždycky jsme byli jiní a nikdy jsme nechtěli zůstat stejní.

Booka Shade
Německé hudební duo tvoří Arno Kammermeier a Walter Merziger. V taneční muzice působí už od 90. let, nejdřív ale nahrávali pod jiným jménem a pak se postupně dostali k vydávání hudby spřátelených DJs a producentů. Jako Booka Shade se poprvé objevují v roce 2004, o dvě léta později vypustili do světa velmi chválenou desku Movement. Na Colours of Ostrava přijíždějí s novou nahrávkou Galvany Street, kde se odvrátili od technobeatu a zaměřují se na méně undergroundové žánry.

  • Našli jste v článku chybu?