Největší světový dodavatel autodílů a jeden z největších zaměstnavatelů v Česku, koncern Bosch, se chce po loňském propadu vrátit do zisku. Uvedli to manažeři firmy na výroční konferenci ve Stuttgartu.
Autor: Bosch
Firma, kterou v roce 1886 založil německý podnikatel Robert Bosch, zaměstnává ve světě kolem čtvrt milionu lidí. V loňském roce poprvé v poválečné historii hospodařila se ztrátou. „Letos se chceme vrátit k zisku, počítáme s růstem obratu o více než deset procent na 42 miliard eur,“ řekl na stuttgartské konferenci předseda správní rady koncernu Franz Fehrenbach. Jen za první čtvrtletí podle něj narostl celosvětový obrat Bosche o 25 procent. K tomuto výkonu napomohla diverzifikace výroby, která kromě dílů a zařízení pro automobilový průmysl zahrnuje domácí spotřebiče a elektrické nářadí, průmyslovou a balicí techniku, termotechniku a techniku budov.
Největší zaměstnavatel na Vysočině Jak se letos budou vyvíjet aktivity Bosch v Česku? Firma určitě zůstane největším zaměstnavatelem na Vysočině, kde funguje jihlavský Bosch Diesel. Před začátkem hospodářské krize dával práci více než 6000 lidí, na konci loňského roku měl kolem 4500 pracovníků. Část zaměstnanců byla kvůli poklesu zakázek propuštěna, další část ale využila nabídky vyššího odstupného a odešla dobrovolně. „Naše továrna v Jihlavě byla zasažena krizí automobilového průmyslu a poklesem zájmu o dieselové motory. V minulých dvou letech jsme neměli jinou alternativu, než zredukovat počet pracovníků o více než tisícovku. Letos nepředpokládáme žádné propouštění. Bude ale samozřejmě záležet na vývoji trhu,“ řekl Profitu ve Stuttgartu člen představenstva firmy Rudolf Colm. To se týká i krnovské divize Dakon, která je producentem teplovodní techniky, zejména kotlů na plynná, kapalná, pevná paliva a na elektřinu. Nedostatek inženýrů |NEJVĚTŠÍ S. R O. V NĚMECKU**|
Nadnárodní skupina Bosch zahrnuje vedle německé centrály asi 280 vedlejších firem, z toho 230 jich má své sídlo jinde než v Německu. Se základním jměním 1,2 miliard eur je Robert Bosch GmbH v současnosti největším podnikem s právní formou společnosti s ručením omezeným. V SRN má 80 výrobních míst a přes100 tisíc pracovníků. |
Podle zástupců Bosch by Česko potřebovalo pružnější pracovní právo. „Legislativa například v Německu, Velké Británii, Francii nebo Itálii dává zaměstnavatelům větší možnosti v oblasti krátkodobého najímání pracovníků. To je pro odvětví podléhající sezonním vlivům, zvláště v době ekonomické krize, důležité,“ řekl Profitu Colm.
Podle jeho slov také Dakon dlouhodobě trápí nedostatek českých průmyslových inženýrů. „Krnov je relativně odlehlé místo, kam se vysokoškolákům nechce. Již jsme ale navázali spolupráci s technickými univerzitami na Moravě a budeme hledat nové kvalifikované síly v rámci této kooperace,“ řekl Colm. Bosch nabízí mladým lidem dvouletý vstupní program pro inženýry nebo program JUMP pro vysokoškolské absolventy. Kandidáty nejdříve posílá na zaučení do Německa, pak se vracejí do původní firmy.