Menu Zavřít

Bouře ve sklenici

29. 9. 2006
Autor: Euro.cz

ODS přišla s detaily vyšetřování úniku Kubicovy zprávy

Ústavní činitelé a novináři této země jsou odposloucháváni. Je trapné, kolik našich politiků si pořád myslí, že když takovouto tisíckrát omletou frázi vypustí, národ ustrne v šoku, srotí se na Václavském náměstí a nažene strůjce fízlování do Vltavy. Zkusil to kdysi Jan Kalvoda, pak Josef Lux, Miloš Zeman a předminulý týden i novopečený ministr vnitra Ivan Langer, leč žádný poprask nikdy nenastal. S odposlechem jako součástí života se v Česku už běžně počítá, tak proč by ausgerechnet politici či žurnalisté měli být výjimkou? Morálně se horšit nad otrlostí obyvatelstva je přitom hloupost, inflace jalových poplašných zpráv nemohla vést k jinému konci.
Nakonec, proč by vlastně policie nemohla napíchnout novinářské nebo poslanecké telefony, shledá-li některý státní zástupce a soudce, že je k tomu důvod. Zákon to nezakazuje.
Jenže minulý pátek šlo o víc. Po všeobecné informaci o možných odposleších v souvislosti s vyšetřováním jarního úniku obsahu Kubicovy zprávy přišla ODS s detaily. A ty stojí za pozornost. Co na tom, že jeden soudce na Praze 5 dal souhlas s odposlechem telefonátů osmi osob, podivnější je, že pokyn byl vydán zrovna v den, kdy do Strakovky usedla Topolánkova vláda, a to až čtvrt roku poté, co se stal vyšetřovaný čin. Jednatřicet z oněch šestačtyřiceti napíchnutí bylo ukončeno právě ve chvíli, kdy Langer na celý problém veřejně upozornil. Že by to skutečně nemělo politický rozměr, což ODS dává za vinu předchozí garnituře? Stejně překvapivé je, že kvůli osmi osobám bylo monitorováno šestačtyřicet telefonních stanic! Dokonce i takových, které byly anonymně registrovány na předplacenou kartu. Je tedy pravděpodobné, že odposloucháváni byli i rodinní příslušníci, možná i děti. Taky se potvrdilo Langrovo podezření, že vlna odposlouchávání dorazila i do Poslanecké sněmovny, byť mělo jít - a kvůli kompetenčním sporům s ochrankou sněmovny nakonec nešlo - o tamní místnost užívanou Českým rozhlasem. Jaký smysl vlastně mělo nedávné ujištění nejvyšší státní zástupkyně Renáty Vesecké, že sněmovna odposlouchávána není? Pouhé slovíčkaření. Nepochopitelné se zdá i to, že trojici policistů, dva politiky, dva novináře a jednoho lékaře nechala v rámci vyšetřování úniku Kubicovy zprávy monitorovat Inspekce ministerstva vnitra, která se má zabývat nikoli civilisty, ale pouze osobami ve služebním poměru.
Je na Langrově odposlouchávacím šprochu pravdy víc než trochu. Jaký div, že šéfa inspekce Miroslava Borníka a dva jeho podřízené ministr vnitra minulý pátek odvolal. Jenže svou část pravdy si během „své“ mimořádné schůze sněmovny potvrdila i sociální demokracie. Nemluvil snad Langer týden předtím o dvacítce odposlouchávaných ústavních činitelů, ačkoli šlo jen o dva politiky? Objasnil už někdo, jak a proč došlo k úniku obsahu Kubicovy zprávy? Nemluvil premiér Topolánek o odpovědnosti Paroubkovy vlády za odposlechy, kterou se však přímo prokázat nepodařilo? Paroubkovi se povedl husarský kousek, když ve sněmovně pár dní před hlasováním o důvěře vládě sehnal většinu, která Langra, Topolánka a Nečase vyzvala k rezignaci. Ze všeho nejvíc si však voliči při pohledu na české zákonodárce museli uvědomit, že krize středoevropských demokracií postihla Česko v plném rozsahu. Zatímco legislativní proces kvůli patové povolební situaci víceméně stojí a důležité věci se neřeší, jsou poslanci ochotni před televizními kamerami a tři týdny před senátními a komunálními volbami sehrát srdceryvný tyjátr kvůli nerozpletitelné kauze odposlechů. Čili kvůli tématu, kterého mají Češi plné zuby a v jehož objasnění nevěří snad nikdo. Tajnost projednávaných informací při tom ležela poslancům na srdci stejně málo jako v den, kdy unikla Kubicova zpráva. Jestli někdo ještě doufal, že by se ODS s ČSSD přeci jenom mohly z pudu sebezáchovy dohodnout na jakési velké koalici bez Paroubka a bez Topolánka, pohled na rozklíženou sněmovnu jej musel vyléčit z iluze. Blekotající provizorní šéf sněmovny Miloslav Vlček a hlasitá poznámka „Jdi se léčit“ na adresu exministra zdravotnictví Davida Ratha jen podtrhly tristní stav českého parlamentarismu.
A propos zdraví - nuda páteční odposlechové exhibice dala vyniknout zdánlivé maličkosti. Bodejť by sněmovnu neochromila epidemie lhavosti a nactiutrhačství, když se všichni řečníci za Rathova odborného dozoru napájejí z jediné sklenice vody.

  • Našli jste v článku chybu?