Energetické záložní systémy potřebují i domácnosti
Americká společnost American Power Conversion (APC) se řadí k předním výrobcům záložních energetických zdrojů. Těm se v současné době daří, protože většina podniků je přímo závislá na počítačové technice a jakékoli přerušení dodávky energie může způsobit podniku řízenému počítačem rozsáhlé škody. „Nabízíme asi dva tisíce produktů od malých přepěťových ochran do zásuvky až po obrovské mnohomegawattové systémy zabezpečující nepřerušitelné napájení střídavým nebo stejnosměrným proudem,“ říká country manager APC pro Českou a Slovenskou republiku Ivan Hábovčík. „Tato řešení se pak dostávají k zákazníkům různými způsoby, například v Česku prodáváme prostřednictvím tisícovky partnerů, a proto máme různé tržní spoluhráče,“ dodává.
EURO: Společnost APC funguje zhruba čtvrtstoletí. Jak si nyní vede na světovém a tuzemském trhu? HÁBOVČÍK: Náš celosvětový obrat dosahuje zhruba dvou miliard dolarů, což není na první pohled ohromující číslo. V odvětví záložního napájení a jeho dostupnosti máme silnou pozici a v tomto segmentu jsme přední firmou ve světovém a jedničkou v českém a slovenském měřítku. Jeden z posledních výzkumů uvádí, že v tisícovce českých podniků bylo 88 procent záložních zdrojů značky APC. Na světovém trhu nám konkuruje hlavně Schneider Electric či Liebert. Jsme výrazně mezinárodní firma s typickým maticovým uspořádáním: náš evropský IT manažer sedí v Polsku, finanční ředitel ve Francii, marketingová ředitelka v Polsku, můj manažer ve Švýcarsku, vývoj je v Dánsku, továrna pro Evropu v Irsku. Vyrábíme rovněž ve Spojených státech, v Brazílii, na Filipínách, v Indii a samozřejmě v Číně. Zaměstnáváme na šest tisíc pracovníků. V české kanceláři, která obsluhuje i slovenský trh, však působí jen osm lidí, řadu služeb nakupujeme vně.
EURO: Je vybavení záložními zdroji v Česku a na Slovensku srovnatelné s vyspělými ekonomikami? Můžete uvést příklady využití těchto zdrojů? HÁBOVČÍK: Z výzkumů bohužel vyplývá, že zhruba čtvrtinu všech prokazatelných finančních „škod“, které postihují české organizace, způsobil právě výpadek dodávek elektrického proudu. To si zřejmě firmy, pohybující se v tuzemském prostředí, již zřetelně uvědomují a snaží se tomu předcházet. Oproti stavu před deseti lety jsme vyspělé státy už dohnali. Rozdíl mezi Českou republikou, Rakouskem a Německem ve využívání záložních zdrojů je teď už jen malý. A Slovensko, které bylo trochu pozadu, také rychle dohání. Vysokou úroveň zabezpečení mají banky a mobilní operátoři, na jejich přání však nemohu být konkrétnější. Za zmínku stojí například velké hostingové centrum Českého Telecomu zvané Nagano. To je napájeno dvěma na sobě nezávislými elektrickými vedeními. Ovšem při povodních v roce 2002 nepomohla ani tato dvojitá jistota, nicméně problémům se zabránilo díky záložní napájecí technologii a Nagano ani na chvíli nevypadlo z činnosti.
EURO: Vyspělost země se však měří především životní úrovní obyvatel, a tu často udávají materiální měřítka, jako je třeba vybavenost domácnosti. HÁBOVČÍK: V profesionálním oblasti je sice Česko na úrovni vyspělého světa, to však zatím nelze říci o domácnostech. Tam je ještě značná mezera. Dosud totiž existuje velký rozdíl ve vybavenosti našich domácností počítači vůči třeba USA nebo Skandinávii. Až se tato potřeba naplní, přijde na řadu ochrana napájení. Nicméně myslím, že v každé rodině, která disponuje televizí, hi-fi soupravou, videem či DVD, by našla místo rozdvojka, takzvaný pes, s přepěťovou ochranou a ochranou koaxiálního kabelu, který stojí od čtyř set do tisíce korun. Pokud někdo vlastní počítač, měl by si koupit i malý záložní zdroj, který pořídí kolem dvou tisíc korun. Ten mu umožní dokončit transakci, uložit rozdělanou práci a potom bezpečně vypnout zařízení. Zajímavé je, že v létě po bouřkové vlně obvykle během tří dnů stoupne prodej těchto zařízení. Drobnou klientelu se snažíme nalákat různými novinkami. Tou poslední je biometrická myš se snímačem otisků prstů, která usnadňuje správu hesel, či univerzální nabíječka pro notebook. Ten snižuje váhu zavazadel podnikatelů cestujících po celém světě, kteří jsou dosud nuceni vozit si více adaptérů.
EURO: Co lze od záložních zdrojů ještě očekávat? HÁBOVČÍK: Dnes se firmy často stěhují a požadavek na jejich mobilitu jistě poroste. Proto je nutné nabídnout jim systém, který bude možné jednoduše přemístit, může pružně růst, nebo se zmenšovat. Takové jsou modulární systémy. Stejným směrem by měla do budoucna jít i klimatizace. Podmínkou rovněž je, aby tato zařízení bylo možno spravovat i na dálku.