Divinis - Wine Bar
Když se před rokem a pár měsíci objevila na rohu Týnské uličky, kolemjdoucí zprvu nahlíželi dovnitř a obdivovali citlivě pojednaný interiér, u vinoték v našich končinách nevídaný. Po třech, čtyřech měsících už býval podnik, nesoucí mile libozvučné jméno Divinis, pravidelně plný. Tak je tomu stále.
Jak vinotéka Divinis, dodnes nepřekonaná ukázka nových trendů prodeje vína, vznikla? „Hned zpočátku si dovolím vás opravit, spíše bych se přikláněl k termínu vinný bar,“ odpovídá její provozovatel, sympatický Sicilan Adrian Figura. „Divinis není jen prodej vína, ale nabízí hlavně atmosféru. Naším ,zbožím‘ jsou i pocity hostí. Vše, od polic s lahvemi po poslední popelníček, je citlivě komponováno významným architektem a má v hostu vyvolat veskrze příjemný zážitek. Prvotním motivem bylo vybudovat atmosféru, kterou víno umocní a jídlo dotvoří. Dalo by se mluvit o klubu nebo duševním relaxačním centru. K regeneraci pocitu patří hezké prostředí, příjemný katalyzátor a také zdroj nové energie. S touto myšlenkou jsme Divinis vybudovali.“
Do detailu vyladěný interiér, spojující modernu s uměřenou dávkou tradicionalismu, aby si každý našel důvod, proč sem zajít, svěží, lehká sicilská kuchyně a vína. Mají jich na sto padesát druhů, všechna z Itálie. „Nemám potřebu zahltit hosta nabídkou stovek a stovek všech vín, která v mé zemi existují,“ vysvětluje Figura. „Nabízíme jim jakousi selekci, která může být základní ,učebnicí‘ při nelehkém pronikání do tajů vinařství v Itálii. Zastoupeny jsou možná ne vždy nejlepší, ale jistě nejtypičtější sklepy ze všech oblastí. Namátkou: Villa Gemma z Abruzza, Capanelle z Toskánska, Adeodato zastupující Marche, Unterebner z Alto Adige…“