Bradáčová tak v pořadu České televize Otázky Václava Moravce reagovala tak na výtku ministryně spravedlnosti Marie Benešové (za ANO), která nejprve poznamenala, že VSZ pravděpodobně při dohledu selhalo a nezjistilo závady, které konstatoval nejvyšší žalobce.
„Provedli jsme dvě dohledové prověrky a dozorovému státnímu zástupci jsme vytýkali podobné věci, které vytýkal pan nejvyšší státní zástupce,“ řekla Bradáčová. Benešová podle ní nemohla logicky výsledky dohledové prověrky vidět. „Vyplynulo z toho i naše stanovisko pro nejvyššího státního zástupce, které bylo souladné s jeho výrokem. Navrhovali jsme, aby takto rozhodl, protože hlavní podstata byla v tom, že výrok v zastavovacím usnesení a jeho odůvodnění neodpovídalo dokazování ve spise, na to jsme upozorňovali i v rámci dohledových prověrek,“ dodala Bradáčová.
Benešová zprvu uvedla, že vrchní státní zástupkyně měla výhrady k délce trestního stíhání v kauze, ne však k samotné podstatě. „Jak je možné, že to prošlo dohledem a nebyly zjištěny závady, které teď konstatoval nejvyšší státní zástupce?“ tázala se Bradáčové. Řekla také, že VSZ asi selhalo. Poté, co vrchní státní zástupkyně osvětlila postup VSZ, ministryně poznamenala, že spis nezná a nebude se přít a že informace o výtkách VSZ vůči Šarochovi nebyly medializovány.
Čtěte komentář:
Blbej tejden, ale Babišistán přežije
Nejvyšší žalobce Zeman na začátku prosince zrušil usnesení o zastavení stíhání Babiše a Mayerové a věc vrátil k došetření. Zároveň však potvrdil zastavení stíhání Babišových rodinných příslušníků. Usnesení Městského státního zastupitelství v Praze označil za nezákonné a předčasné. Našel v něm skutkové i právní chyby. Důkazní situace podle něj neodůvodňovala ani zastavení stíhání, ani podání obžaloby.
Spis se vrátil dozorovému státnímu zástupci Šarochovi, který na nové rozhodnutí nemá žádnou lhůtu. Benešová dnes řekla, že to považuje za neobvyklé a že pokud by byla nejvyšší státní zástupkyní, lhůtu by určitě dala. Naopak podle Bradáčové není v poslední době běžné, že by nejvyšší žalobce při zrušeném rozhodnutí stanovil lhůtu. VSZ v Praze dohlédne, aby nedošlo k průtahům, dodala Bradáčová.
Podstatou případu je to, že Farma Čapí hnízdo původně patřila Babišovu holdingu Agrofert. V prosinci 2007 se přeměnila na akciovou společnost s akciemi na majitele a později získala padesátimilionovou evropskou dotaci v programu pro malé a střední podniky, na niž by jako součást Agrofertu neměla nárok. Po několika letech se společnost pod Agrofert vrátila. Babiš vlastnil holding do předloňského února, pak jej vložil do svěřenských fondů. Babiš dlouhodobě obvinění odmítá.
Dále čtěte:
Komentář: Agrofert ukázal, že má co skrývat
Babišův střet zájmů: auditoři EU zkoumají dokumenty ve Státním zemědělském fondu
Šarochovi navzdory: nejvyšší státní zástupce zřejmě obnoví trestní stíhání premiéra
Fantomas z Průhonic. Babišův střet zájmů může správní žaloba poslat před soud
Proti Babišovi se vede stále stejné trestní stíhání, Šaroch nemusí žádat Sněmovnu o jeho vydání