Knižní trh
Skokové zvýšení daně z přidané hodnoty z deseti na dvacet procent bude mít v případě knih drtivý dopad na většinu nakladatelství a knihkupců. Hrozí, že si příští rok budeme číst jen brak – na kvalitnější literaturu nebudou totiž peníze. Tvrdí to alespoň ve své výzvě nakladatelé Martin Vopěnka (Práh), Michal Rybka (Rybka Publishers) a Pavel Nýč (Fragment).
„Zvýšení DPH povede ke skutečné devastaci knižního trhu, k likvidaci nakladatelů, kteří vydávají i nekomerční literaturu, a ke snížení dostupnosti knih pro veřejnost. Ekonomická klišé o tom, že subjekty trhu zvýšení snadno absorbují, promítnou částečně do cen a částečně si sníží marži, tady neobstojí,“ varují podnikatelé, podle nichž mnoho titulů nebude možné vůbec vydat a hodnotné knihy se stanou luxusem.
Dvacetiprocentní zdanění knih by bylo po Dánsku a Bulharsku třetí nejvyšší v Evropě. Přínos do státního rozpočtu by byl minimální. Celý knižní trh vydělá v Česku asi osm miliard korun, což by do eráru dodalo jen 800 milionů korun navrch.
I když odpor proti zvýšení DPH panuje mezi všemi knihkupci, Michal Rybka už moc možností nápravy nevidí. „Zkusíme ještě apelovat na poslance,“ řekl týdeníku EURO.
Nadějí pro české nakladatele zůstává příklad ze Slovenska. Tam vyšší daň na knihy zavedla v roce 2004 Dzurindova vláda, po čtyřech letech ale Ficův kabinet zase otočil. Pravice sice sníženou desetiprocentní sazbu kritizovala, po loňském nástupu do vlády ji nicméně ponechala.