Pivovary Staropramen zahájí tendr 9. března
Pro pivovarníky ztratil slavný Pivovar Braník kouzlo, přitažlivý by se ovšem mohl stát pro developery a investory do nemovitostí. Vlastník areálu, Pivovary Staropramen, jej totiž nabízí k prodeji. Branický pivovar vzhledem ke své uzavřené poloze a statusu kulturní památky neumožňoval modernizaci výroby. Firma tam proto v lednu produkci tradičního moku, která se zde datuje do let 1898-99, ukončila a převedla ji do smíchovského pivovaru.
Rozsáhlý areál branického podniku je nyní k mání včetně pozemků, staveb a budov bez výrobní technologie. Pivovary Staropramen zahájí tendr na prodej komplexu, jehož pozemky o rozloze 51 899 metrů čtverečních zahrnují devatenáct parcel v katastrálním území Braník, dne 9. března. Komplex obsahuje třináct budov s celkovou zastavěnou plochou všech podlaží 33 565 metrů čtverečních. „Plusem nabízeného areálu je zajímavá lokalita, problémem pro univerzální investory do nemovitostí ovšem může být vázanost budoucího využití komplexu na památkovou péči, jsou-li mé informace o nabídce správné, a skladba budov, která samozřejmě odpovídá původnímu záměru – vaření piva,“ soudí například Radek Polák ze skupiny Sekyra Group.
Martin Skalický, partner realitní poradenské společnosti Cushman & Wakefield Healey & Baker, vidí jednoznačný rezidenční potenciál: „Mohly by tam vzniknout atraktivní loftové byty se zajímavou architekturou. Některé pivovarské haly, jež nebudou splňovat požadavky na byty, by mohly sloužit zábavě nebo sportu. Kanceláře a obchod bych viděl spíše jako doplněk, neboť lokalita není vhodná pro administrativu.“
Architektonicky cenný pivovar má svou historii. Roku 1898 se skupina majitelů malých historických pivovarů rozhodla konkurovat těm velkým. Založili proto „společenstvo s ručením omezeným“, jež se brzy změnilo v akciovou společnost nazvanou „Společenský pivovar pražských sládků“. O rok později položila firma Nekvasil základy budov v tehdy okrajové vsi Braníku poblíž Prahy. První várku branického piva uvařili sládci v září 1899.