Společnost Virgin Galactic, která se zabývá vesmírnou turistikou, zpřístupňuje poprvé ve své historii prodej letenek široké veřejnosti. Zájemci o unikátní příležitost dostat se do kosmu musí ovšem nejprve složit zálohu ve výši 150 tisíc dolarů, z níž je 25 tisíc nevratných. Samotné ceny letenek pak začínají na 450 tisících dolarech za kus (zhruba 9,64 milionu korun).
V nabídce jsou tři varianty – jednomístenková, rezervace pro více členů nebo zamluvení celého letu, který by zákazník měl pouze a jen sám pro sebe. Po včerejším oznámení o zahájení možnosti objednávek komerčních letů vyskočily ceny akcií společnosti Virgin Galactic o 32 procent, čímž částečně kompenzovaly propad z uplynulých 12 měsíců. Hodnota jednoho kusu cenného papíru nyní činí 10,74 dolaru (přibližně 230 korun).
Příčinou dřívějšího poklesu bylo odložení plánovaných startů na konec letošního roku. Společnost rozhodnutí odůvodnila reorganizací svých plánů vývoje a potřebou dalších zkušebních letů. Během takzvaného ,vylepšovacího období‘ se inženýři Virgin Galactic zaměřili na zdokonalování kosmické lodi VSS Unity a nosného letadla VMS Eve. Celý proces měl původně trvat zhruba deset měsíců – s plánovaným koncem mezi červnem a srpnem 2022.
Za posledních deset let si u Virgin Galactic objednalo místenku pro budoucí výlety do vesmíru asi 600 zájemců. Nejvíce z nich se prodalo za cenu v rozmezí 200 až 250 tisíc dolarů za kus. V srpnu minulého roku pak společnost otevřela prodej letenek za cenu 450 tisíc dolarů, a to těm, kteří o ně projevili výrazný zájem. V této výši jich do listopadu udala téměř sto.
Současně s otevřením prodeje širší veřejnosti firma také odhalila nové logo. Oční duhovku sira Richarda Bransona, zakladatele Virgin Galactic, nahrazuje fialovým obrysem své kosmické lodi. Společnost v roce 2019 vstoupila na burzu, čímž se stala veřejně obchodovanou. Sám britský miliardář se od té doby stihl zbavit akcií o celkové hodnotě přes 1,25 miliardy dolarů.
V létě minulého roku si navíc splnil svůj životní sen, když se po 17letém vývoji projektu podíval v rámci jednoho z testovacích letů ke hvězdám. „O tomto okamžiku jsem snil už od dětství. Upřímně řečeno, nic vás nemůže připravit na pohled na Zemi z vesmíru,“ řekl Branson bezprostředně po přistání. Kosmická loď VSS Unity s tehdy sedmdesátiletým byznysmenem na palubě odstartovala z Nového Mexika 11. července. Kromě miliardáře tvořili posádku také dva zkušení piloti a tři zaměstnanci Virgin Galactic.