První velkoobjemový balík laptopů Intel Classmate PC určených primárně pro rozvojové země se v brzké době dostane do rukou náctiletých studentů v Brazílii a Mexiku. Později budou k dispozici ve více než dvacítce dalších zemí. V rámci programu Intel World Ahead, do něhož chce společnost investovat v následujících pěti letech přes miliardu dolarů, hodlají pracovníci firmy zasvětit do principů efektivní výuky využívající potenciál multimediálních přístrojů okolo deseti milionů učitelů na druhém stupni základních škol.
Přenosný počítač, který skrývá ve svých útrobách procesor Celeron ULV taktovaný na 900 Mhz, operační paměť 256 DDR-II RAM, sedmipalcový displej s LED podsvícením, 2GB úložný prostor, kompletní sadu síťových prvků včetně Wi-Fi a funkci notesu s elektronickým perem, bude nepřímo konkurovat „stodolarovému“ notebooku XO. Jestli vám tento název nic neříká, vězte, že jde o poslední - a nutno uznat, že marketingově nejpřívětivější - označení počítačů na kliku, představených původně při projektu OLPC (One Laptop Per Child), později přejmenovaném na 2B1.
Zatímco „hračka“ XO se srdcem AMD Geode LX 700 bušícím na frekvenci jen 433 MHz byla koncepčně optimalizována také pro země bez přístupu k elektrické energii, Intel oslovuje náročnější uživatele. Navíc si rozhodně nehraje na nějakého neziskového poslíčka informačního věku. Na každém laptopu, jehož cena přesahuje XO více než trojnásobně, utrží padesát procent z prodejní částky.
Není to přitom tak dlouho, co zástupci Intelu projekt OLPC otevřeně kritizovali a prohlásili, že v tomto segmentu nevidí žádný velký potenciál. Nakonec však s levným, a do jisté míry kompromisním řešením přišli. Nasycení trhu, na němž čeká více než miliarda potenciálních zákazníků, je ostatně velké lákadlo.
Classmate PC (původně Eduwise) se patrně dostane i do Evropy. Cena, která byla odhadována v přepočtu na devět tisíc korun, je v současnosti přemrštěná. Zvláště vezmeme-li v úvahu, že plnohodnotný 15palcový přenosný počítač od renomovaných výrobců pořídíte za méně než čtrnáct tisíc korun.