Menu Zavřít

BRAZÍLIE ČELÍ VIRU HIV

9. 8. 2001
Autor: Euro.cz

A I D S

Tchajwanský astrolog Pchan Žuej-jing předpověděl letos v lednu, že v tomto roce bude vynalezen lék proti nemoci AIDS, způsobené virem HIV. Brazilská vláda zachovala chladnou hlavu. V průběhu karnevalu, který se konal v únoru v Riu de Janeiro, rozdala deset milionů kondomů.

Virem HIV je v současnosti nakaženo více než třicet milionů lidí, z nichž 21 milion žije na africkém kontinentu. Druhé místo v pořadí zaujímá Latinská Amerika. Nakaženo je tu asi 1,3 milionu lidí. Z toho 580 000 nemocných žije v Brazílii. Nejlidnatější země Jižní Ameriky tak na tomto území drží smutný primát.

První infekci virem HIV zaznamenali brazilští lékaři v roce 1980. O dva roky později přibylo dalších jedenáct nakažených, v roce 1986 to bylo už více než tisíc lidí. Počet nově nahlášených případů AIDS kulminoval v roce 1995, kdy úřady zaznamenaly 16 719 pacientů. V roce 1997 to bylo už „jen 7015 lidí.

Snižující se počet nemocných je ovšem výsledkem několikaleté kampaně brazilských vládních úřadů. Už počátkem roku 1996 oznámilo brazilské ministerstvo zdravotnictví, že zahájí osvětovou kampaň mezi čtyřletými (!) dětmi. V jejím rámci se nyní čtyřleté až šestileté děti učí o biologických rozdílech mezi ženami a muži a sedmileté až devítileté děti se učí nasazovat kondom. Není divu. Z průzkumu Světové zdravotnické organizace (WHO) vyplývá, že v roce 1996 použilo při poslední souloži kondom jen asi patnáct procent mužů a necelých pět procent žen ve věkové skupině mezi patnácti až devětačtyřiceti lety. V roce 1990 přitom necelých 80 procent brazilských mužů a 45 procent žen tvrdilo, že udržují několik sexuálních vztahů najednou. Letos v září oznámil brazilský deník Gazeta Mercantil, že si brazilští dělníci stále neuvědomují, jak moc je virus HIV ohrožuje. „Mnoho dělníků se domnívá, že se nákaze vyhnou pitím určitého druhu čaje nebo pohlavním stykem s čistotným partnerem, napsal list.

Rizika vyplývající z těchto faktů si dobře uvědomuje Světová banka. Letos v září proto poskytla Brazílii půjčku ve výši 165 milionů dolarů. Z peněz budou financovány programy zaměřené na omezení šíření infekce virem HIV a dalšími pohlavními chorobami. První preventivní program uskutečnila sama brazilská vláda a klesající počet nově zaznamenaných infekcí virem HIV dokazuje, že se neminul účinkem.

Světová zdravotnická organizace ovšem neztrácí ostražitost. V roce 1986 byla pouze jedním ze sedmnácti brazilských pacientů nakažených virem HIV žena. Nyní je to už každá čtvrtá žena. Mění se i další demografické údaje související s infekcí HIV. Na počátku jejího šíření byla většina infikovaných příslušníky vzdělané vrstvy společnosti. Nyní se epidemie přenáší mezi chudé, u nichž jsou podstatně sníženy možnosti osvěty a prevence. Šedesát procent Brazilců nemocných AIDS v posledních dvou letech nezískalo vyšší než základní vzdělání.

Brazilští lékaři nyní navíc oznámili, že našli nový druh viru HIV, který je rezistentní vůči všem dosud užívaným lékům zpomalujícím průběh nemoci AIDS. Zatím však neoznámili žádné podrobnosti.

Do boje proti AIDS se letos zapojil i známý brazilský fotbalista Ronaldo. Agentura Reuters minulý týden oznámila, že tento dvaadvacetiletý sportovec vyzývá mladé lidi, aby se oddávali jen bezpečnému sexu. Ústředním mottem jeho kampaně je heslo: „Hrajte naplno, hrajte dobře, ale hlavně – hrajte bezpečně. Australští vědci ovšem dávají lidem trpícím nemocí AIDS novou naději. Minulý týden oznámili, že vyvíjejí první aktivní lék proti AIDS. Vědci z John Curtin School, z MacFarlane Burnet Centre a z institutu CSIRO se nyní snaží získat peníze na další výzkumy. Chtěli by začít svou vakcínu testovat na lidech v Africe. Výsledky své dosavadní práce publikovali minulý týden v časopise American Scientific Journal. Vyplývá z nich, že vyvíjená vakcína by byla podstatně levnější než dosavadní způsoby léčby nemoci AIDS.

FIN25

Předpověď tchajwanského astrologa Pchana Žuej-jinga by se tím mohla brzy naplnit. Pokud se tak nestane v dohledné době, bude nemoc HIV/AIDS největší infekční katastrofou v dějinách lidstva. Doposud umřelo nejvíce lidí na černý mor a španělskou chřipku. Obě pandemie si vyžádaly po asi dvaceti milionech životů. Na následky nemoci AIDS už zemřelo asi šest milionů lidí a dalších více než třicet milionů lidí je nakaženo. Nejhorší situace panuje v Africe, jejíž obyvatelé jsou v současné době ochotni podstoupit v podstatě jakoukoli experimentální formu léčby, která by jim dávala třeba jen minimální šanci se vyléčit. Situace v Jižní Americe je o něco optimističtější, ale i Světová zdravotnická organizace přiznává, že statistické údaje z této oblasti světa jsou neúplné a není zcela jasné, jak se vlastně infekce na kontinentu šíří.

Každý další karneval bez kondomu tak bude v Brazílii jen sázkou do sebevražedné loterie.

  • Našli jste v článku chybu?