Menu Zavřít

Brazilský prezident byl obviněn kvůli korupční kauze

20. 5. 2017
Autor: čtk

Brazilská generální prokuratura obvinila prezidenta Michela Temera z maření vyšetřování korupční kauzy, kvůli níž v zemi tento týden vypukla další vládní krize. V ulicích měst největší latinskoamerické země demonstrují proti Temerovi tisíce lidí požadující jeho odstoupení. Ve čtvrtek podali demisi dva ministři jeho vlády a podporu ztrácí prezident i v parlamentu. Sám vinu odmítá a odstoupit nehodlá.

Podle generálního prokurátora Rodriga Janota se Temer společně s někdejším prezidentským kandidátem Aéciem Nevesem „snažili zpomalit vyšetřování korupce“, uvedla brazilská média.

Kompromitující nahrávky

Obvinění padlo po středečním zveřejnění obsahu nahrávky Temerova březnového rozhovoru s podnikatelem Joesleyem Batistou. Tento šéf z masokombinátu JBS, vyšetřovaného kvůli korupci v kauze zkaženého masa, podle listu při setkání Temera informoval, že zaplatí expředsedovi dolní komory parlamentu Eduardu Cunhovi za mlčení. Temer podle listu O Globo úplatek na schůzce odsouhlasil.

Cunha, jenž býval vlivným mužem Temerovy politické strany, byl zatčen loni v říjnu a letos odsouzen k 15 letům a čtyřem měsícům vězení za korupci.

Temer o čtyřicetiminutovém záznamu rozhovoru prohlásil, že „tajně pořízená nahrávka přinesla opět přízrak politické krize zatím netušených rozměrů“.

Řada analytiků se shoduje, že prezident má své dny v nejvyšším úřadu setčeny. Ve čtvrtek dal totiž nejvyšší soud zelenou vyšetřování podezření, že šéf státu mařil vyšetřování největší korupční kauzy v zemi (zvané Lava Jato, jež se týká korupce při přidělování státních zakázek státní firmy Petrobras). Temer obvinění odmítá a prohlašuje, že z úřadu prezidenta neodstoupí.

Tři možnosti Temerova konce

Existují ale tři možnosti, jak by mohl Temer jako prezident skončit. Jednou z nich je, že ho nejvyšší soud uzná vinným z trestného činu a navrhne jeho sesazení. To by pak musely dvoutřetinovou většinou schválit obě komory parlamentu.

Druhou možností je proces sesazení, který stál loni křeslo i předchozí prezidentku Dilmu Rousseffovou. Právě ji Temer loni v květnu (nejprve jako úřadující prezident, od srpna oficiálně) nahradil z pozice viceprezidenta v nejvyšším úřadě. Impeachment je delší proces (v případě Rousseffové trval osm měsíců) a rovněž vyžaduje dvoutřetinovou podporu obou komor parlamentu.

Nejrychlejší možností sesazení prezidenta Temera je, že nejvyšší volební soud zruší výsledky voleb z roku 2014. Temer, jako kandidát na viceprezidenta, a Rousseffová totiž čelí obvinění, že na volební kampaň v roce 2014 použili nečisté peníze. Měli je údajně získat v korupční kauze kolem Petrobrasu, oba to popírají. Další stání soudu je plánováno na 6. června.

bitcoin_skoleni

Pokud by Temer jako prezident skončil před vypršením svého volebního období, které končí 1. ledna 2019, převzal by vedení země předseda dolní komory parlamentu. Pokud by ten nemohl, stal by se dočasnou hlavou státu šéf Senátu. Třetí v nástupnictví je předseda nejvyššího soudu. První dva jsou podle brazilského tisku rovněž vyšetřováni kvůli korupci.

Dále čtěte:

Brazilská ekonomika v automyčce

Dilma, zika a drogy. Brazílii olympiáda nespasí

Špatné zprávy z Ria: důvěra v olympiádu klesá


  • Našli jste v článku chybu?