Odchod Británie z Evropské unie by neměl představovat výraznější riziko pro finanční stabilitu eurozóny. Uvedla to dnes Evropská centrální banka (ECB) ve své pololetní zprávě o finanční stabilitě.
Hlavní vyjednavač EU pro brexit Michel Barnier by chtěl rozhovory o odchodu Británie zahájit příští měsíc. „Z hlediska dlouhodobějších dopadů brexitu je předčasné spekulovat o výsledku jednání mezi představiteli EU a Británie. Je však pravděpodobné, že důsledky pro ekonomiku a finanční stabilitu eurozóny budou omezené,“ píše se ve zprávě ECB.
Banky a další finanční instituce by se nicméně podle ECB měly na brexit včas připravit. „Rozhodnutí Spojeného království opustit Evropskou unii přispívá k přetrvávající politické nejistotě, nemělo by však mít výraznější důsledky pro finanční stabilitu, zejména, pokud budou učiněny adekvátní přípravy,“ uvedla ECB.
Názor německého ministra financí na brexit je jasý:
Schäuble: Británie nesmí mít nic zadarmo
Banka v dnešní zprávě rovněž upozornila, že nálada na finančních trzích se v poslední době zlepšila. Poukázala však na přetrvávající riziko výkyvů na dluhopisovém trhu. „Prostor pro růst výnosů u dluhopisů by mohl obnovit obavy ohledně udržitelnosti dluhů,“ uvedla ECB.
Vyhlídky na udržitelnost státních dluhů v eurozóně nyní podle ECB podporuje pokračující hospodářské oživení. Delší období politické nejistoty by nicméně mohlo růst ekonomiky poškodit, což by mohlo vyústit ve zvýšení nákladů na půjčky, varuje banka.
O brexitu dále čtěte: