Pokud se Britové v červnu rozhodnou pro odchod z Evropské unie, jejich měna by mohla bezprostředně po hlasování oslabit až o dvacet procent. Předpověděl to dnes britský institut pro ekonomický a sociální výzkum NIESR. Odhadovaný pokles kurzu libry by podle něj vyvolal intenzivní tlak na růst spotřebitelských cen.
Institut rovněž odhaduje, že pokud bude výsledkem referenda odchod Británie z EU, bude objem britské ekonomiky v roce 2017 o jedno procento menší, než kdyby země zůstala součástí osmadvacítky. V roce 2018 pak bude menší o 2,3 procenta, tvrdí institut.
„Vyšší riziko a nejistota způsobí, že libra okamžitě po referendu klesne zhruba o 20 procent, což bude mít za následek intenzivní vlnu inflačních tlaků,“ uvedl NIESR ve zprávě, z níž dnes citovala agentura Reuters.
Přečtěte si, jaké důsledky by mělo vystoupení z EU podle britského premiéra: Cameron varuje: Brexit ohrozí mír v Evropě |
Předpověď krátkodobého dopadu odchodu z EU, jak ji představil NIESR, se podobá prognózám některých bank. U odhadů dlouhodobého dopadu takzvaného brexitu je NIESR optimističtější než britská vláda. Podle institutu je to částečně tím, že neuvažoval o dlouhodobém dopadu na produktivitu práce v Británii. Ten by byl ale zřejmě negativní.
Institut rovněž odhaduje, že pokud Británie unii opustí, sníží se do roku 2030 její hrubý domácí produkt (HDP) o 1,5 až 3,7 procenta, než kdyby v EU zůstala. Pokles by se odvíjel od toho, jak výhodné obchodní smlouvy by se Londýnu podařilo uzavřít.
Pokud Británie v EU zůstane, vzroste její ekonomika podle odhadů institutu letos o dvě procenta, příští rok o 2,7 procenta a v roce 2018 pak o 2,5 procenta.
Čtěte více o brexitu:
Kvůli brexitu by o místo přišlo až sto tisíc zaměstnanců ve finančním sektoru