Hlavní vyjednavač Evropské unie Michel Barnier vyjádřil „silný odpor“ vůči stávajícímu brexitovému plánu britské premiérky Theresy Mayové. Navrhované přijetí společných pravidel pro výměnu zboží, ale nikoli služeb, podle Barniera není v unijním zájmu, informovala v neděli britská média. Plán dojednaný počátkem července na venkovském sídle britských premiérů Chequers o víkendu kritizovali také bývalí ministři a stoupenci odchodu z EU Boris Johnson a David Davis.
Mayová v příspěvku v listu The Sunday Telegraph napsala, že ze svých návrhů nehodlá ustupovat způsobem, který by byl v rozporu s „národním zájmem“. Na Barnierovu kritiku reagovala britská vláda prohlášením, že plán z Chequers je „precizní a pragmatický“ a vyplatil by se jak Británii, tak EU.
Barnier aktuální návrh Mayové nekritizoval poprvé, podle zdrojů z jeho okolí citovaných zpravodajskou společností BBC ale dosud nebyl tak explicitní. V rozhovoru s německým deníkem Frankfurter Allgemeine Zeitung (FAZ) řekl, že premiérčin plán by znamenal „konec jednotného trhu a evropského projektu“.
Rozdělení pravidel pro výměnu zboží a služeb by podle hlavního unijního vyjednavače pro brexit nefungovalo, protože mnohé produkty přicházejí v jednom balíčku se službami. Barnier zároveň britský přístup odmítá z principu. „Jestliže necháme Brity, aby si z našich pravidel vybírali rozinky, mělo by to vážné následky. Pak by další třetí země mohly trvat na tom, abychom jim nabídli stejné výhody,“ řekl FAZ.
Brexit tvrdý a hladový: Británii bez přístupu na unijní trh hrozí nedostatek jídla
Přijetí plánu v Chequers vedlo k odstoupení nritského ministra zahraničí Johnsona a ministra pro brexit Davise a oba bývalí členové kabinetu se nyní do stanovisek premiérky pustili znovu. Johnson v komentáři v The Daily Telegraph napsal, že prosazení plánu by Británii přineslo „houby s octem“. Podle Davise by brexit za stávajících představ vlády byl „skoro horší“ než setrvání v EU.
Deník The Times dnes informoval také o iniciativě 20 konzervativních poslanců, kteří se veřejně přihlásili k občanské kampani za tvrdší brexit. Skupina rebelů odmítá záměr zachovat společná pravidla pro britské produkty a volný pohyb občanů EU nebo ponechání Severního Irska v celní unii, jak stanovuje dohodnutá „záložní“ varianta. „To by v konečném důsledku nutilo Mayovou začít od začátku a restartovat vyjednávání, což by zase zvyšovalo pravděpodobnost brexitu bez dohody,“ napsal The Times.
Do plánovaného vystoupení Británie z EU v tuto chvíli zbývá méně než sedm měsíců. Poslední jednání v Bruselu minulý pátek posun v klíčových otázkách irské hranice a budoucího vztahu Británie s EU nepřineslo, premiérka Mayová však stále věří, že se jí podaří vyjednat dobrou dohodu. Podle Barniera je potřeba dosáhnout shody na podmínkách brexitu do poloviny listopadu.
O brexitu dále čtěte: